Son Dakika Haberleri
Home / Beautiful Womans / Sigara Paketlerine Yeni Düzenlemeler Geliyor

Sigara Paketlerine Yeni Düzenlemeler Geliyor

Sigara Paketlerine Yeni Düzenlemeler Geliyor

Sigara paketlerine yeni düzenleme geliyor. Sigara üretimi paketlemesi etiketlemesi üzerinde uyarılar ve güvenlik yazılarına ilişkin yeni yönetmelik yayımlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı çalışma yürüterek sigara ve tütün mamullerinin üzerinde yer alan sağlık uyarısı en az %50 sini uyarı metninin yüzde 30’unda bırakma bilgisi olarak koruma kararı aldı.

Yeni kanun resmi gazetede yayınlanması ile beraber kanunlaştığını hatırlatmakta yarar var. İnsan sağlığını etkileyen ve malzemelerin çeşitli şekillerde tüketiminden kaynaklı oluşan sorunların hem kamusal hem toplumsal hem de tıbbi nitelikteki her türlü zararına ilişkin önlemlerin alınmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Tütün mamullerinin birim paketleri ve üzerindeki sağlık koşulları uyarıları da dahil olmak üzere aynı şekilde tasarlanmış düz ve standart biçimde etiketlemesini paketlenmesini ve güvenlik önlemlerini en baştan düzenlemek için yeni yasa çıkartıldı. Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen tüm mamullerin dış ambalajında marka bulunduğu yüzeyde yüzde beşini aşmayacak.

Değişen yönetmelik ile birlikte tütün mamullerinin sağlık açısından faydalı olduğu ya da daha az sağlık riski gösterdiği yönündeki tüm izlenimler kaybolacak. Bu uygulama 5 Temmuzdan itibaren başlayacak belirlenen normlara uymayan tütün Mamulleri 5 Ocak 2020 tarihine kadar piyasada yer alabilecek.  Bu tarihten itibaren kurallara uymayan tütün mamulleri ve üreticiler cezalandırılacak.

About Yazar

Avatar

Check Also

Who's up for the challenge?
I got home from the gym today, then waited 60 minute...

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 minute…

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir