Son Dakika Haberleri

YSK Yeni Oy Pusulası Kararı Aldı

YSK Yeni Oy Pusulası Kararı Aldı

Yüksek Seçim Kurulu oy pusulası basım kararını değiştirdi. YSK Türkiye genelinde seçmen sayısı kaç olursa olsun her sandık için 365 seyyar sandıklar içinde 50 oy pusulası basılması kararını veriyordu.

Alınan yeni kararla birlikte 365 fazla oy pusulası basılması kararı alındı. Yüksek Seçim Kurulu eski uyguladığı sistemde seçmen sayısını yüzde 15’i kadar ekstra bir oy pusulası basıyordu. Alınan yeni kararla birlikte İstanbul Ankara ve İzmir gibi kentlerde yaşanacak sıkıntıların önüne geçmek için pusula sayısı sandık için sabit olacak. Ülke genelindeki seçmen sayısı ne kadar olursa olsun her sandık için 365 oy pusulası olacak. Yerel seçimde 57 milyon 078 bin 461 seçmen oy kullanacak. Ayrıca bu seçmenler 91 bin 194 sandıkta oy kullanımı gerçekleştirecek.

YSK oy pusulası ve basım kararını tamamen değiştirdi. Önceki karar her sandık için seçmen sayısını yüzde 15 fazlası kadar oy pusulası basılıyordu. Oy pusulaları il seçim kurulları tarafından bastırılacak. İzmir Ankara İstanbul için sabit bir sayı belirlenmesinin mevcut hatalara yol açacağı için daha alternatif yollar belirlenecek. Her sandık için 365 oy pusulası seyyarlar için ise 50 oy pusulası bastırılacak.

Alınan bu kararla birlikte seçmen sayısından çok daha fazla oy pusulası basılacak. 70 seçmeni olan bir sandık için 365 oy pusulası basılacak. Bazı köylerde ve mecralarda 70’ten az seçmenin bulunması nedeniyle çok fazla oy pusulası basılmış olacak.

About Yazar

Avatar

Check Also

Who's up for the challenge?
I got home from the gym today, then waited 60 minute...

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 minute…

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir