Son Dakika Haberleri
Home / Genel Bilgiler / Uyumak Hayvanlar İçin Ne Kadar Önemli

Uyumak Hayvanlar İçin Ne Kadar Önemli

Uyumak Hayvanlar İçin Ne Kadar Önemli

Uyku insanlar için son derece önemli ve kaçınılmaz bir olay peki bu durum hayvanlar için geçerli mi? hiç uyumayan hayvanlar var mı ya da hayvanlar uykusuzluğa ne kadar dayanıklı.

Uyku insan hayatının oldukça önemli bir parçası köpeklerin kedilerin Bal arılarının insanların ve birçok canlının ortak noktası uyku bilim adamları henüz uyumayan bir canlıya rastlamış değil. Peki, bu hayatta kalabilmek için hayvanlar gerçekten uyumak zorunda mı?

Birçok insan uykunun çok önemli olduğunu bilir. Sadece bir geceyi uykusuz geçirmek demek insanı bütün gün yorgun ve halsiz bir şekilde dolaşmasına neden olabilir. Hatta uyku düzenin kötü olması diyabete kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Peki, hayvanlarda bu böyle mi 1980’lerde yapılan bir araştırmaya göre köpek yavruları sürekli uyanıp tutuldu ve birkaç gün sonra bu köpeklerin uyku sorunundan dolayı hayatlarını kaybettikleri görüldü. İlerleyen yıllarda bu deney kemirgenler ve hamamböcekleri içinde yapıldı. Hepsinin de sonucu ölüm oldu.

Her canlı için tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı bir olay bazı hayvanlara kısa süreli uykular yeterken bazıları tıpkı insanlar gibi uzun süreli uykular çekebiliyorlar.

Ancak halen daha tüm canlıların ne kadar uyuduğu ya da uykusuzluğa dayanıklı olup olmadığı konusunda net bilgiler ve kanıtlanmış veriler yok. Bilim adamları bu konudaki çalışmalarına devam etse de bazı hayvanların sadece 40 dakika kadar uyuyabildiği bazılarının ise belki de daha süreli uyuduğunu düşünüyorlar.

About Yazar

Avatar

Check Also

Bitcoin Milyoneri, Lamborghini’sini Terk Etti

Bitcoin Milyoneri, Lamborghini’sini Terk Etti Bitcoin milyoneri olan Michael Hudson, 250 bin dolar değerinde olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir