Son Dakika Haberleri

5G Teknolojisi Çok Şeyi Değiştirecek

5G Teknolojisi Çok Şeyi Değiştirecek

5G teknolojisi hayatımızda çok fazla şeyi değiştirecek. Geleceğimiz artık kablosuz ağlarla şekillenecek. Türkiye’deki bir cihaz İstanbul’daki fabrikada makineye ya da Almanya’dan veya Amerika’dan kontrol edilme şansı sunacak.

5G hızı ve kapasitesi ile birlikte anlık müdahaleler kontroller ve takipler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Kablosuz ağların geleceği tamamen 5G elinde olacak. Ancak hayatımızı kolaylaştırırken beraberinde sorunları da getirmesi mümkün olabilir. Her tarafımızı kablosuz ağ frekanslarıyla kuşatılması durumunda Siber güvenlik konusunun çok daha fazla bir şekilde ele alınması gerekecek.

5G de ki çoğu standartta kesinleşmiş değil. Hangi ülkelerin ve şirketlerin kısacası ne kadar sorumluluk alacağı ve standardı belirleyeceği ise henüz bilinmiyor. İletişim ve Telekomünikasyon yönelik ittifak halinde ve 5G teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. 2020 yılından itibaren mobil telefonlar tabletler bilgisayarlar yeni nesil saatler ve akıllı evler beşgenin bir parçası olacak. Hatta makineler araçlar otomobiller gibi çok sayıda kullanmış olduğumuz araç da beşgenin etkisi altında olacak. Anlık kopmalara bile tahammülü olmayan 5G hızlı kesintisiz ve kablosuz desteği bizlere sunabilecek. Öyle ki 5G’ye hazır olan şirketlerden Huawei de bir açıklama yaparak 5G teknolojisi sayesinde fiber kabloların evlere kadar uzamasına gerek kalmayacağını söyledi. Hem internet ortamında hem de diğer internet sektöründe kullanılan işlerde kablosuz bağlantı 5G ile mümkün olacak.

About Yazar

Avatar

Check Also

Who's up for the challenge?
I got home from the gym today, then waited 60 minute...

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 minute…

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 …