Ağız kokusu için basit ama pratik önlemler

  • 04 Ağustos 2017
  • 105 kez görüntülendi.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi: Bakteriler göre üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada yiyecek artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden çok çevresini etkiler ve sosyal hayatı olumsuz olarak etkiler.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Bakteriler göre üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada gıda artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden çok çevresini etkiler ve sosyal hayatı negatif olarak etkiler.

 

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağızda kalan besinler çürüyerek ağız kokusu oluşturabilir Diş eti problemleri ağız kokusu oluşmasına neden olabilir Mide rahatsızlığı yer alan kişilerin ağzında koku oluşabilir Diş yapısında bozukluk bulunanlarda koku olabilir Dişlerinde çürük veya irin yer alan kişilerin ağızları kokabilir Ağız ve diş bakımına yeteri kadar itina göstermeyen kişilerde Ağız kuruluğu yaşan kişilerde Sinüslerinde sorun yer alan kişilerde Karaciğer ve akciğer problemleri yaşayanlarda Şeker hastalarında Şıkça kahve ve dere tüketenlerde Baharatlı yiyecekleri aşırı tüketenlerde ağız kokusu meydana gelebilir.

Ağız kokularında yapılması gerekenler
– Bütün çürükler tedavi edilmeli.
– Diş eti hastalığı çare edilmeli. Cepler ve diş taşları önlenmelidir.
– Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Ağız kokusunu durdurmak için bunları uygulayın
– Her öğünden daha sonra dişlerinizi 3 dakika fırçalayınız ve günde bir kere diş ipi kullanınız.
– Diş fırçanızı kuru ve temiz bir yerde muhafaza ediniz ve kullandıktan sonra adamakıllı yıkayınız.
– Dil fazla girintili ve pütürlü yapısı sebebiyle bakterilerin rahatça yerleşip baskı temizlenebileceği bir dokudur. Dişlerinizle birlikte dilin yüzeyinin ve özellikle arkadaki kısmının fırçalanması kokuyu durdurmak açısından önemlidir.
– Nane şekeri,ağız spreyleri yada gargaralar ağız kokusunu önlemez yalnızca kısa bir süre (5-7 dk) önler.
– Ağız kokusunu önlemek için su ve hidrojen peroksit’den hazırlayacağınız bir gargara olumlu tesir yaratabilir.
– Gıda kaynaklı (sarımsak ,soğan,içki vb) kokularda ise ertesi sabah aç karnına içilen bir kadeh soğuk süt kokuyu belirgin miktarda azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ