Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

  • 04 Ağustos 2017
  • 102 kez görüntülendi.

Ağız kokusu çoğu kişinin dertleri arasında yer almakla birlikte sosyal hayatı negatif yönde etkileyen ve özgüven eksikliği yaratan antipatik bir durumdur. Ağız kokusunun nedenleri arasında diş eti problemleri, şeker hastalığı, açlık ve mide rahatsızlıkları bulunabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız kokusu çoğu kişinin dertleri arasında yer almakla birlikte sosyal hayatı negatif yönde etkileyen ve özgüven eksikliği yaratan nahoş bir durumdur. Ağız kokusunun nedenleri aralarında diş eti problemleri, diyabet, özlem ve mide rahatsızlıkları bulunabilir.

 

Ağız Kokusu Nedenleri:

 

Diş etinde oluşan problemler, Dişlerinde çürük ve iltihap sorunu olanlarda, Ağız ve diş bakımının tatmin edici seviyede yapılmamasında, Sinüslerinde sorun olanlarda, Karaciğer ve akciğerdeki problemlerde, Ağız içinde irin sonrası bakterilerin oluşmasında ağız içinde koku sorunu yaşanır. Dilin temizlenmemesi ve dilin üstünde biriken artıklar ağız kokusu oluşturur. Mide rahatsızlıkları bulunan kişilerde, Dere, kahve ve nescafeyi fazla sık tüketen kişilerde ağız kokusu oluşur. Ağız kuruluğu problemi olanlarda, Baharatlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ağız kokusuna neden olabilmektedir. Şeker, diyabet rahatsızlıklarında Diş yapısında bozukluk bulunanlarda, Uzun zaman çekilen arzu ağız kokusu yapar. bir takım yenilen besinler ağızda fena bir kokunun oluşmasına neden olur.

 

Ağız Kokusu Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Yarım limon 1 bardak su

 

Sabahleyin uyandığınızda 1 bardak ılık suyun içine yarım limon sıkarak tüketin. Ağız kokusunu önemli ölçüde azaltan bu yöntemi her yemek öncesinde veya sonrasında da tekrarlayabilirsiniz.

 

Ağız kokusunu gidermek için günde 1 elma tüketebilirsiniz. 1 tutam ham rezene çayı yemek yemek ağız kokusu üzerinde etkilidir. Sabahtan ya da akşamları 1 adet havuç yiyerek ağız kokusunu giderebilirsiniz. Yemeklerden yarım saat sonradan 1 tutam maydanoz yiyerek ağız kokunuzu giderebilirsiniz. 1 adet karanfili ağzınıza alıp çiğnemeniz ağız kokusunu giderir. Dişlerinizle birlikte dilinizi de fırçalamanız ağız kokusu problemini kayda değer ölçüde azaltacaktır. Az su tüketen kişilerde ağız kokusu daha sık görülür. Günde 2 litre su içmelisiniz. Tüm denemelere karşın ağız kokusu gitmiyorsa mide rahatsızlığından şüphelenebilirsiniz. Sakız çiğnemek ağız kokusunu çarçabuk giderecektir.

 

Diş Hekimi Murat Sözmen, çevremizdeki çoğu insanda ağız kokusunun büyük bir sorun olarak karşılarına çıktığını belirtiyor. İnsandaki ağız kokusunun yüzde doksan nedeninin diş ve dişeti hastalıklarından kaynaklandığına uyarı çeken Sözmen, kokunun önlenmesi için düzenli diş fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın öneminden bahsediyor. Çünkü ağız kokusunun en temel sebebi diş arasında kalan gıda artıkları. Bunun yanında ağızda kokuya sebep olan, çürük, problemli dolgu, dişeti çekilmesi ve diş taşı sorunu bulunuyorsa mutlaka bir diş hekimine gitmeniz öğüt ediliyor. Çünkü dişlerinizi düzenli fırçalasanız da bunların tedavisi dişçi koltuğundan geçiyor.

Sözmen’in, kokuya neden olan faktörler arasında bahsettiği öteki bir önemli bahane ise ağızdaki tükürük miktarı. Ağızda salgılanan tükürüğün yıkayıcı etkisi bulunması, dişleri temizleyerek, ağızdaki zararlı maddelerinin etkisini azaltıyor. Tükürüğün az olması bu etkiyi zayıflatıp, ağız kokusuna sebep oluyor. Sözmen, “Böyle durumlarda hastada diş taşı çok olur. Koku da fazla. bundan başka dişini iyi fırçalamıyorsa tehlike önemli boyutlara ulaşır. Birey bol su içmeli ve düzenli diş fırçalamalı ama denge sağlansın.” diyor. Sözmen öte yandan, dilin de fırçalanmasının ağız kokusunu engellemede kayda değer olduğu vurgusunu yapıyor. Çünkü sigara, çay ve kahve içenlerde dil pası oluşuyor. Bu da kokuya neden oluyor. Sözmen bu durumda ‘dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de mutlaka fırçalayın.” şeklinde konuşuyor.

dişçi Murat Sözmen, dişte oluşan ve ilk kez kokuya sebep olan diş taşlarının temizlenmemesi durumunda dişin çekilmesinin laf konusu olabileceğini aktarıyor. Sözmen, “Diş, taşları zamanla diş eti çekilmesine niçin olur. Bu koşul diş ile dişeti arasında derinliği açar. En son olarak dişi yalnızca kemik tutar. Diş enfeksiyona açık ülkü kazanç. Sallanır. Çekilmesi zorunlu olur.” diyor. Sözmen keza, 20’lik dişlerin de yerinde çıkmaması durumunda çekilebileceğini anlatıyor.

Et kalıntıları da koku yapar
diş hekimi Murat Sözmen “Etler lifli yiyecek olduğu için diş aralarında kalabiliyor. Bu da diş fırçalamayla ya da diş ipiyle çıkarılmaz ise kokuya sebep olabilir.” uyarısında bulunuyor. Bu etlerin çıkarılmasında kürdan kullanmanın tehlikeli olabileceğini anlatan Sözmen, “Bu enfeksiyona neden olur. Bu durumda ağız sağlığı tehlikeye girer.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ