Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?

  • 04 Ağustos 2017
  • 101 kez görüntülendi.

Kötü ağız kokusu bizleri çoğu süre bizleri arkadaşımız, eşimiz yada meslek yerindeki öteki kişilere aleyhinde mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi zaman evliliklerin bile…

Fena ağız kokusu bizleri çoğu vakit bizleri arkadaşımız, eşimiz yada iş yerindeki öteki kişilere aleyhinde mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi süre evliliklerin bile sonunu getirebilen bu rahatsızlığın hayatımızı tamamıyla negatif yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Ağız kokusu sebeplerine baktığımızda başlıca sebeplerinden birisi olarak karşımıza ağız boşluğunda yaşamış bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler görülüyor. Bu sülfürlü bileşikleri ölü yada ölmek üzere olan bakteriler ortaya çıkartırken, bu bakteri tabakaları ve gıda artıkları dilin arka tarafında birikmektedir.

Diş temizliğine ağız kokusunun giderilmesi için büyük yük verilirken, bakterilerin en fazla yaşadığı ve kokunun nedeni olan dilin temizliği de epeyce önemlidir. Diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklarda kokuya yol açabilecekken, derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da fena kokuya sebep olur.

Yaşanan ağız kokusu rahatsızlıklarında tedavinin epeyce kısa vakit içerisinde netice vermesi ve problemin halledilmesi de epeyce şanslı olduğumuzu gözler önüne sermektedir.

Çare yöntemlerine baktığımızda ise ilk olarak doktora gidip diş problemleriyle öteki patolojik nedenlerin tedavi edilmesi gerektiği belirtilirken, bütün bir ağız muayenesi yaptırılması gerektiği belirtilir. Ağız kokusunu durdurmak için ağız enfeksiyonlarının yok edilmesi gerekirken, sorunlu dişlerin çekilmesi gerektiği belirtilir.

Dişlerin sadece ön yüzleri yok arka yüzlerinin de temiz tutulması gerekirken, gargaralar ve diş macunlarının bunlara muavin olduğu belirtilmektedir. Şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgısını hareketlendirebilecekken, bol bol su tüketiminin de yararlı olduğu belirtilmektedir.

Içki ve sigara tüketimini adamak elbette gerekli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkarken, sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveleri (elma harikulade bir ilaçtır) tüketmeniz öneriliyor. Ağız kokusuna faydalı olduğu öne sürülen diğer besinlere baktığımızda ise kahve tanelerini çiğnemek ile portakal ve limon kabuğunu emmek olarak çıkmaktadır.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi olabilir?
Ağız kokusu sanıldığı gibi basite indirgenemezken, bilhassa sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların habercisi olabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağız kokusunun esas nedenleri arasında yer alırken, şeker hastalığının da habercisidir.

Ağız kokusunun öteki sebeplerine baktığımızda karşımıza; kronik bademcik iltihapları, kronik sinüzit, burun polipleri, kronik boğaz iltihabı, sindirim sisteminde darlık, mide ülseri, helikobakter plori varlığı, reflü hastalığı, sindirim kanalındaki iltihabi hastalıklar ve akciğerin iltihabi hastalıkları çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ