Dil sararması neden olur?

  • 04 Ağustos 2017
  • 110 kez görüntülendi.

Dil Sararması Niçin Olur?: Dildeki sararmalar ve renk değişimleri pek fazla kişinin başına gelen sağlık problemlerinden bir tanesidir. Dil sararması nedenleri aşağı dil ve ağız ile alakalı afiyet problemlerinin rolü bulunmaktadır. Grip başlangıcından tutunda, diyabet hastalığına değin uzanan sorunlar dilde sararmalara yol açan belirtiler gösterir.

Dil Sararması Niçin Olur?

Dildeki sararmalar ve renk değişimleri öyle fazla kişinin başına gelen afiyet problemlerinden bir tanesidir. Dil sararması nedenleri aşağı dil ve ağız ile alakalı sıhhat problemlerinin rolü bulunmaktadır. Grip başlangıcından tutunda, şeker hastalığı hastalığına değin uzanan sorunlar dilde sararmalara yol açan belirtiler gösterir.

Dil Sararması Nedenleri

 

Ağız ve diş sağlığı uzmanları, dil üstünde sararma olması nedenleri başında vitamin eksikliğinin geldiğini açıklamaktalar.

 

Vitamin eksikliği: Çoğaltma, hücrelerin yenilenmesi, vücudun enfeksiyonlara karşısında dayanıklılık sağlaması ve ceset fonksiyonlarının ahenkli şekilde çalışmasını sağlamada rol oynayan vitaminler, vücutta eksikliği laf konusu olduğu vakit bir takım şikayetlerin ortaya çıkar. Bunlardan bir adam başına de dil üstünde sararma olmasıdır. Bilhassa de B12 vitamini eksikliği dil sararmasının nedenlerindendir.

 

Diyabet: Ünsilün üretimi azlığından veya ünsülin etkisine aleyhinde direnç ortaya çıkmasından meydana gelen şeker hastalığı hastalığının ilk belirtileri arasında dil sararması da yer almaktadır.

 

Astım: Solunum yollarında ortaya çıkan irin sonucunda solunum daralması ortaya çıkmasına astım hastalığı denilmektedir. Astımın en tipik belirtisi nefes alışverişinde zorlanmadır. Ancak belirtileri aralarında yaşanılan mikrobik sorun sebebiyle dil sararması da yer almaktadır.

 

Grip: Çoğunlukla kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde ortaya meydana çıkan grip hastalığında, vücudun direncinin azalması, vitamin kalması dil sararmasına neden olan etkenlerden bir tanesidir.

 

Susama: Uzun süre su içmemek, dil üzerinde sararmalara yol açan bir öteki faktördür.

 

Sigara: Sigara dumanının içindeki kimyasal maddelerde dil sararmasına yol açar.
Hormon ilaçları: Hormonal sorunların tedavisinde kullanılan hormon ilaçları, uzun vakit kullanıldığı vakit dil üstünde sarı renk oluşumuna yol açar.

 

Folik asit eksikliği: Vücutta folik asit eksikliği ortaya çıktığı zamanda dil üstünde sararmalar görülür. Bilhassa de gebelerde dil sararması olmasının en büyük nedeni de folik asit eksikliğidir.

 

Dil sararması hastalık belirtisi mi?

 

Dil sararması ara sıra bir takım hastalıkların sonucunda görülebilen bir şikayettir. Şeker Hastalığı ve ağız mantarı bunların başında gelir. Dil renginde değiştirme olmasının aşağı bağırsak hastalıklarının da rolü bulunmaktadır.

 

Bebeklerde dil sararması niçin olur?

 

Bebeklerde dil sararması ve dil renginde değişiklik antibiyotik kullanımından kaynaklıdır. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş sıhhat sorunlarının tedavisinde doktor tarafından önerilen antibiyotik ilaçlar, bebeklerin dilinde sararmaya neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ