Ehliyet sınav sonuçları açıklandı | 11 Şubat Cumartesi ehliyet sınavı

  • 10 Ağustos 2017
  • 102 kez görüntülendi.

Ehliyet imtihan sonuçları açıklandı. Şoför adayları ehliyet imtihan sonuçları açıklandı mı, sürücü belgesi imtihan sonuçları ne zaman açıklanacak sorularının cevaplarını merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kapsamında 2017 yılının birincil ehliyet sınavı olan Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS-1) 11 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’de yapılmıştı. Sürücü Belgesi sınavının peşinde ehliyet sınavı soru ve cevapları da yayınlandı. Acilen gözler sürücü belgesi sınavının ne vakit açıklanacağına çevrildi. Sürücü adayları Ilk takviye, Trafik ve çevre, Araç trafiği derslerinden sınav olmuştu. Sürücü Ehliyeti sınav sonuçlarına linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

SÜRÜCÜ EHLIYETI SINAV SONUCU İÇİN TIKLAYINIZ

SÜRÜCÜ EHLIYETI SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2017 YILINDA YAPILACAK SINAV TARİHLERİ

2017/MTSKS-2 20 MAYIS 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-3 29 TEMMUZ 2017( saat 14.00)

2017/MTSKS-4 07 EKİM 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-5 23 ARALIK 2017(saat 14.00)

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILDIĞI DURUMLAR

a. Tatbik şartlarını taşımadığı hâlde kursiyerin sınava girmesi,

b. Geçerli kimlik belgesinin ve onaylı sınav giriş belgesinin takdim edilmemesi,

c. e-Sınav ekranındaki resim ve bilgilerle nüfus cüzdanındaki veya sınava giriş belgesindeki bilgilerde uyuşmazlık olması,

ç. Herhangi bir kursiyerden ya da dokümandan kursiyerin kopya çektiği salon görevlilerince tespit edilmesi

d. Kursiyerin yerine başkasının sınava girmesi

e. Sistemden yanlış fotoğraf yüklenmesi (sistem / nüfus cüzdanına uygun olmayan),

f. Üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar(işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve sanki) hariç, çanta, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri irtibat araçları ile depolama tescil ve veri aktarma cihazları, kablosuz irtibat karşılayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve yarı eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, anekdot vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve tabanca yerine geçebilecek nesneleri kursiyerin yanında bulundurması,

g. e-Imtihan dilekçe cihazlarına ve merkez demirbaşlarına hasar verilmesi,

ğ. Imtihan kurul görevlilerinin veya salon görevlilerinin, hazırladığı raporlarda/tutanaklarda ya da imtihan uygulamasında kaydedilen kamera görüntülerinde, kursiyerin Yönergede açıklanmış sınav kurallarını ihlal ettiğinin belirlenmesi. Salon görevlileri kopya çektiğini saptama ettiği kursiyerlerle ilgili durumu açıklayıcı zabıt hazırlayarak sınav evrakı ile birlikte ÖDSGM’ye göndereceklerdir.

Sınava katılan kursiyerler, 09/12/2016 tarih 29913 RG yayımlanan 02/12/2016 tarih ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bir Takım Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değiştirme Yapılmasına Dair Kanun hükümlerine tabiidir ve bu kanun çerçevesinde işlem yapılacaktır.

SÜRÜCÜ EHLIYETI OLMAK İÇİN GEREKLI OLANLAR

SÜRÜCÜ BELGESI almak isteyen ve zorunlu belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu araç sürücüleri kursu müdürlüklerine tescil yaptıracaktır. Tescil şartları altında belirtilmiştir.

a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.

b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî uzmanlaşma görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve bilirkişi Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için minimum ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.

d. Pratisyen tabip ya da bilirkişi tabip tarafından bahşedilen “sürücü olur” sıhhat raporualmış olmak.

e. “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi kurs müdürlüğüne atamak.

f. EHLIYET süresiz olarak geri alınmamış edinmek.

g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne ele vermek.

ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne ele vermek.

11. SINAV İTİRAZLARI

a. İtirazlar, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.odsgm.gov.tr internet adreslerinden yayımlanmasından itibaren 5(beş) takvim günü, sonuçların benzer internet adresinde yayımlanmasından itibaren de 5 (beş) takvim günü içinde dilekçeyle ÖDSGM’ye yapılacaktır.

b. Kursiyerler, sınav sorularına, imtihan sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Millet Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile 20 TL (Yirmi TL KDV Dâhil) itiraz ücreti yatırarak, alınan banka dekont/ATM operasyon fişi ve sınav adının teorik olduğu uygulama ile birlikte yapacaklardır.

c. Imtihan ücretini yatırıp imtihan başvurusu onaylanmayan ya da hatalı yatırılan ücretlere dair kursiyerlere vergi iadesi yapılacaktır. Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, kursiyerlerin bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.

ç. Sınavlarda hatalı yatırılan ücretlerin iadeleri sınavın tamamlanmasından takriben 4 hafta sonradan tek yanlı olarak döner anapara işletmesi kadar herhangi bir başvuru formu talep etmeksizin yapılacaktır.

Ücretlerin hangi bankaya yatırıldığına bakılmaksızın sadece Ziraat Bankası sistemleri aracılığı ile merkezi ödeme ekranlarından “MEB İade Bedeli” aşağı TC kimlik no ile sorgulama yaptırılarak iade edilecektir.

Adaylara kısa mesaj ile bilgilendirme yapılacaktır bu nedenle başvuru formu esnasında geçerli bir GSM(cep) telefon numarası girilmesi zorunludur.

d. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

e. İtirazların cevaplanmasında ÖDSGM genel belge kayıt tarihi dikkate alınacaktır.

f. Süresi geçtikten daha sonra yapılan itirazlar ile kursiyerin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekont/ATM operasyon fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ