Facebook, WhatsApp reklamları için harekete geçti

  • 10 Eylül 2017
  • 45 kez görüntülendi.

Yakın zamanda ufak ve orta ölçekli işletmelerin ücretsiz kullanabileceği bir başvuru formu geliştiren WhatsApp’ın, büyük şirketler için de ilave özelliklere sahip ücretli bir uygulamayı yayına almaya hazırlandığından laf etmiştik. Diğer Taraftan Matt Idema,  WhatsApp’ın bir gün reklam yayınlayarak gelir elde etme ihtimalinin henüz ortadan kalkmadığını belirtmişti.

Geçtiğimiz günlerde yurt dışındaki basın mensupları Facebook’un yazılımında bir kod keşfederek bu ihtimali doğruladı. Görünen o ancak Facebook, daha önce Messenger için kurguladığı reklam modelini WhatsApp üstünde de uygulamaya devam etmek istiyor. Facebook’un reklam yöneticisine eklenen kod doğruca işletmeler “WhatsApp mesajı gönder” düğmesi üzerinden eylem çağrısında yer alan reklamları hayata geçirebilecek.

Bir WhatsApp sözcüsü ise basına yaptığı izah etme ile bu durumu doğruladı: “Biz insanların bir Facebook reklamı üzerinden bir işletmeyle WhatsApp’ta sohbet etmesinin yeni yollarını deneme ediyoruz. Bu şart insanların önemsedikleri işletmelerle WhatsApp üzerinden iletişim kurmasını kolaylaştırıyor.”

WhatsApp yetkilileri yaptıkları son açıklamada kullanıcıların sponsorlu mesaj almaları gibi bir şeyin olmayacağını belirtmişti. İşletmeden mesaj bölge kişilerin telefon numaralarını verirken “WhatsApp yoluyla iletişime geçilmesini onaylıyorum” şeklinde bir tasdik vermiş olmaları gerektiğini açıklama etmişti. Dolayısıyla “sponsorlu mesaj” gibi bir gelir modeli az önce hayata geçmeyecek. Oysa Facebook bu sistemi  daha önce Messenger için de uyguladı ve uygulamaya devam ediyor. Yani işletmeler şimdilik sadece daha önce iletişime geçtiği kişileri hedefleyebiliyor.

Daha önce e-ticaret satışlarını arttırmak konusunda Facebook reklamlarını nasıl kullanabileceğinizi örneklerle anlatmıştık. Gerçekte bahsettiğimiz reklam modeliyle ilgili bir örnek tahsis etmek de mümkün. Facebook reklamında kullanıcılara bir indirim teklifinde bulunabilir ve indirimden faydalanmaları için Messenger butonuna tıklamaya yönlendirebilirsiniz. Özel mesajla kullanıcılara ileteceğiniz kuponun peşinde onları daha sonrasında uygulayacağınız ayrı kampanyalar için zahmetsizce hedefleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ