Son Dakika Haberleri
Home / Beautiful Womans / Hacker’lar Artık Binaları Ele Geçiyor

Hacker’lar Artık Binaları Ele Geçiyor

Hacker’lar Artık Binaları Ele Geçiyor

Siber suçlar artık banka hesapları veya şirket bilgisayarları gibi yerlerden dona bina otomasyon sistemlerini ele geçirmeye başladı. Saldırganlar kullandıkları kuşatma yazılımı adlı bir yöntemle binaların bütün kontrol sistemlerini ele geçirebilmektedir. Eğer binanız ele geçirilir ve sadece 24 saat içerisinde Bitcoin karşılığı olarak 50 bin Dolar ödemezsiniz bina üç gün boyunca kapalı tutulmaktadır.

Otomasyon sistemleri modern binaların yönetilmesine yardımı olmaktadır. Modern binalar günümüzde artık siber suçların da gündemi haline gelmiştir. Siber güvenlik kuruluşları binaların bütün kontrol sistemleri ele geçirebilmektedir.

Eset’in kıdemli güvenlik araştırmacısı olan Stephen Cobb, bina otomasyon sistemlerini hedef almakta olan zararlı yaılımlara “siegeware” yani kuşatma yazımı adını vermiştir. Hackerlar binanızı ele geçirdiği zaman genellikle sizlere X adresinde yer alan binanızın bütün kontrol sistemlerinin ele geçirildiği ve 24 saat içerisinde 50 bin Dolar karşılığındaki Bitcoin ödemesi yapılmadığı takdirde kapıların kapalı olacağı belirtilmektedir. Stephen Cobb’a göre her an böyle bir mesaj almak artık hayal olmaktan çıkıyor. Aynı zamanda bu bir aldatmaca da değil ve eğer bina yöneticisi tutarı ödemeyi cesur bir hareket yaparak reddederse binanın kullanımı gerçekten de altüst oluyor.

Son zamanlarda yapılan yeni binalar ve plazaların neredeyse hepsinde bina otomasyon sistemi yer almaktadır. Bu sistemler binalarda ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve yangın alarmları gibi farklı özellikleri yerine getirmeye yardımcı oluyor. Siber suçlular ise bu noktada kontrolü istismar edebilmektedir.

About Yazar

Avatar

Check Also

Who's up for the challenge?
I got home from the gym today, then waited 60 minute...

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 minute…

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 …