HTC U11 Video İnceleme

 • 09 Ekim 2017
 • 36 kez görüntülendi.
 • Üst düzey performans
 • Çift renk tasarım
 • Zinde kamera yetenekleri
 • Çabuk parmak izi okuyucu
 • Ses performansı
 • Suya dirençli
 • Kulaklık
 • Otomatik parlaklık
 • 3.5 mm kulaklık girişi değil
 • Kalın ekran çerçevesi
 • Edge Sense, satın olmak için bir neden değil
Özetle

HTC U11, bütün yönleriyle parlak bir telefon oluyor. Ama çevresinde de kendi gibi aydınlık modeller bulunuyor. Performans konusunda az daha birbirine yakın duran bu modeller aralarında, fiyat ve onları farklı kılan özellikler, satın alım noktasında kritik siklet taşıyor. U11’in en sinyâl yanı, dinç kamerası ve fazla başarılı ses yeteneği olurken, Edge Sense kullanımı da onu ayrı kılıyor. Galaxy S8’de bu, sonsuz ekranla karşımıza çıkarken, Xperia XZ Premium’da da 960 kare ağır çekim modunu görüyoruz. Acilen bunlara dahası yeni iPhone 8 katılıyor. Bu anlamda HTC U11 de, öteki amiraller gibi alternatifi bol bir model oluyor.

HTC U11’i şu lahza piyasada 3559 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Bu noktada tercih tekrar tekrar olduğu gibi yine kuşkusuz sizin.

Kimler Almalı

HTC fanlarının beğeneceği bir model olan U11, üst seviye bir telefon arayan ve güçlü kamera yetenekleri isteyen kullanıcıların değerlendirebileceği bir model.

EDİTÖR’ÜN SEÇİMİTÜMÜ

Samsung Galaxy Note 4

Nokia Lumia 830

Sony Xperia Z3

Apple iPhone 6

HTC’nin mükemmel ses performansı sunan yeni “sıkılan” modeli U11’i tüm detaylarıyla değerlendirdik.

HTC fanatiğiyseniz iyi haber. Zira HTC, yeni amirali U11 ile birçok yönüyle umduğunuz kadar iyi bir modele imza atmış. Oldukça güzel bir nitelik listesine sahip olan HTC U11, en güncel işlemci ile performans konusunda endişe yaratmazken, eksik daha sonra bahsedeceğimiz “sıkılabilir” tasarımıyla da farklı bir başvuru formu olanağı tanıyor.

Sahip olduğu özellikleriyle amiral gemisi statüsünde olan HTC U11, fiyatıyla da üstteki sıralara oynuyor. Şu an 3559 TL fiyat etiketiyle satışta yer alan HTC U11, bu fiyatıyla Samsung Galaxy S8+ ile ast yanlamasına dururken, Sony Xperia XZ Premium‘dan bir tedarik daha fiyatı yüksek. öte yandan LG V20, Huawei P10 Plus, Xiaomi Mi6 ve LG G6 da ondan ucuz olan modeller arasında yer alıyor.

Tasarım

Tasarım

HTC U11, tasarımıyla epeyce güzel görünen bir model olmuş. Estetik olarak U11, çoğu telefonda görmediğimiz bir şekilde karşımıza çıkıyor. Sıvı Yüzey olarak isimlendirilen tasarımıyla, alıkoyma şeklinize ve çevre ışıklandırmasına yan olarak ışığı öbür şekilde yansıtan U11, bu nedenle tek renk seçeneğiyle iki farklı renk sunabiliyor. Gümüş, mavi, siyah, beyaz ve kırmızıdan oluşan renk ailesine sahip olan telefon, örneğin mavi rengiyle aynı zamanda mor renk sunarken, kırmızı modelinde de altın rengi gösterebiliyor.

Telefon, elimizde ise beyaz renkli seçeneğiyle bulunuyor. bu vesileyle parmak izi alıkoyma sorunu kuşkusuz pek fazla modelde olduğu gibi bu modelde de mevcut.

HTC U11, sırt yüzeyiyle metalik modellerden biri yok. İyi işlenmiş bir plastik malzemeyle gelen telefon, ön ve arka taraftan yuvarlatılmış hatlara sahip. Bu Nedenle elde bakımlı bir tutuş imkanı bulabiliyorsunuz.

IP67 standardında suya ve toza karşı dirençli olan HTC U11, 1,5 metreye dek derinlikte 30 dakika kadar suya aleyhinde dayanıklı. Böylece yağmura yakalandığınızda veya akıcı dökülmelerinde endişe etmenize lüzum yok.

HTC U11’in çevresine baktığımızda, ekranın altında kapasitif butonları ve parmak izi sensörünü görüyoruz. Sağ kenarda tekrar –daha önceki modellerde de olduğu gibi- tırtıklı bir kuvvet butonu ve ses butonları yer alıyor. MicroSD kart ve SIM kart çekmecesi telefonun üst kenarındayken, daha alçak bölümde de USB-C girişi bulunuyor. HTC U11’de herhangi bir 3.5 mm kulaklık girişi ise değil.

Ekran

Ekran

HTC U11’in ekranı 5.5 inç boyutunda. Bu ekranıyla yüksek çözünürlük karşılayan telefon, 1440×2560 piksel bakış almanızı sağlıyor. Otomatik parlaklık oranıyla pek beğenmediğimiz telefon, renk dengesiyle ise pazardaki iyi seçeneklerden biri. Keza telefonda 534 ppi piksel yoğunluğu bulunduğunu da söyleyelim. Ekran paneli olarak Super LCD5 kullanılmış ve tekrar ekran Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor.

Son dönemde karşılaştığımız Galaxy S8 ve LG G6 gibi modellerde, ekran çerçevelerinin bir hayli inceldiğine tanık olduk. Bugün tanıtılacak iPhone 8’de de muhtemelen aynı bir ekran göreceğiz. İnce çerçevelerle daha geniş bir gösterme alanı karşılayan bu telefonlara kıyasla HTC U11, bilhassa ekran üstteki ve daha aşağı çerçeveleriyle ayrılıyor. Bu, hem estetiğe keza görünüm oranına yansıyor şüphesiz. HTC U11’de ekranın gövdeye olan oranı yüzde 71 dolaylarında olduğunu belirtelim. Bu oran Galaxy S8’de yüzde 83, G6’da ise yüzde 78 seviyesindeydi. Kesinlikle buna ekran boyutunun da katkısı yok yok. Ancak en kayda değer etken şüphesiz çerçeveler.

Edge Sense

Edge Sense

HTC, U11 ile reformcu bir girişim getiriyor: Edge Sense özelliği. Edge Sense, telefonun basınca aklıselim çerçevesini sıkarak ayrı etkinlikleri gerçekleştirmenizi sağlayan yeni bir teknoloji. İncelemenin başında da bahsettiğimiz gibi HTC U11, bu bilhassa “sıkılabilir” bir anlayışı benimsiyor. Şöyle oysa, telefonu avucunuzda tutarken iki yana sıktığınızda, bu baskı ile ona bir işlem yaptırabiliyorsunuz. Neler yapabileceğinizi ise, Edge Sense ekranından seçiyorsunuz.

Bu özellik varsayılan olarak kamerayı açıyor. Ancak Edge Sense özellik menüsünden bunu çeşitlendirebiliyorsunuz. Telefonu sıktığınızda, kamera yerine Google Yardımcı, el feneri ya da herhangi bir uygulamayı açabileceğiniz gibi, farklı şekilde özelleştirmeniz de olası. Örneğin biz bu özelliği, belli başlı ekrandayken uzun sıktığımızda el fenerinin açılması, kısa sıkıp bıraktığımızda kameranın açılması biçiminde ayarladık. Yeniden kamera ekranındayken, bir defa daha uzun sıktığımızda, ön ve arka kamera aralarında geçiş yapabiliyoruz. Fotoğraf çekeceğiniz zaman da tekrar sıkma hareketini tekrarlıyorsunuz.

Edge Sense, reformcu ve acayip bir nitelik evet, ancak günlük kullanımda ne değin seçim edilir bunu kestirmek baskı. öte yandan seçeneklerinin fazla çeşitli olmadığı da açık. Olur Ya HTC uzmanları bu özelliği yazılım güncellemesiyle geliştirilebilir.

İşletim sistemi

İşletim sistemi

HTC U11’de işletim sistemi olarak ise Android 7.1.1 Nougat görüyoruz. Fakat kısa bir zaman önce HTC, U11’in Android Oreo güncellemesini alacağını açıklamıştı. Yani U11’in Android 8.0 alıp almayacağını endişe etmenize gerek yok. Ayrıca yeri gelmişken söyleyelim: HTC 10 ve HTC U Ultra da Android Oreo alacak ilk telefonlardan olacak.

HTC U11’de dijital yardımcı olarak Sense Companion yer alıyor. Bu yapay zekalı dostunuz, size o kadar çok konuda muavin oluyor. Kuvvet tasarrufu ve performans artışı gibi direk telefona ilişkin konularda önerilerde bulunan dijital muavin, keza hava tahmini bilgisi, bulunduğunuz konum yakınlarında restoran ve öteki mekan önerileri ile alaka alanlarınıza ilişkin seçenekler sunarken, spor aktivitelerinizde de tescil ve inceleme yaparak telefonu genel kullanımınızda etkin rol oynuyor.

HTC U11’de işletim sistemi arayüzü olarak bir kez daha HTC Sense‘i görüyoruz. Gerek tasarımı lüzum kullanımıyla başarılı bulduğumuz bu arayüz, ekrana basılı tuttuğunuzda size değişik seçenekler sunuyor. Buradan tema değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

Yine U11’de selef modellerden de tanıdığımız BlinkFeed şüphesiz yer alıyor. Ekranı sağa kaydırdığınızda karşılaşacağınız bu ekran, öyle çok konuda veri ve haber alacağınız bir arayüz olarak size içerik sağlıyor.

Teknik kadro ve performans

Teknik kadro ve performans

HTC U11, amiral seviyesindeki öteki modellerde de gördüğümüz gibi Qualcomm Snapdragon 835 işlemci ile geliyor. Bu işlemcisiyle HTC 10’a kadar grafik noktasında yüzde 25 oranında iyileştirme getirdiği söylenen U11, batarya konusunda da video noktasında yüzde 35, müzik çalma kısmında yüzde 30 ve 4G bağlantıda internet dolaşımında da yüzde 43 oranında yükselme getiriyor. En azından HTC’nin söylediği bu. Bunu muhakkak her zaman birlikte az sonra birlikte göreceğiz.

Batarya performansına geçmeden önce, HTC U11’in iki ayrı modeli olduğundan bahsederek teknik kadrosuna giriş yapalım. Elimizde 4GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip modeli olan U11’in, hem 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı sunan modeli de bulunuyor. 128 GB’lık olan modeli şu an ülkemizde ithalatçı garantili olarak bulabiliyorsunuz.

demin de söylediğimiz gibi Snapdragon 835 işlemcisi ile 2.45 ve 1.9 GHz frekanslı 8 Kyro çekirdeğini kapağı altında bulunduran U11, Adreno 540 grafik biriminin de sahibi. microSD kart ile 256 GB daha depolama alanı karşılayan telefon, Cat16 seviyesinde LTE desteği de sunuyor.

HTC U11, bu teknik kadro ışığında operasyon ve grafik performansı konusunda kullanımı dar bir telefon oluyor. Yaptığımız AnTuTu Benchmark‘ta 173690 puan alan U11, bu skorla, Samsung Galaxy S8+ ve Xiaomi Mi6 arasında yer alıyor.

Geekbench 4‘te de tek çekirdek performansıyla 1929, çoklu çekirdek performansıyla da 6346 puan toplayan telefon, tek çekirdek noktasında Sony Xperia XZ Premium ile Xiaomi Mi6, çoklu çekirdek noktasında da Samsung Galaxy Note 7 ile Galaxy S7 arasında duruyor. Yaptığımız testlerde burada Galaxy S8+ 6720 puan ile şu an zirvede bulunuyor.

HTC U11 test sonuçlarını görmek için, derhal yukarıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Batarya performansı

Pil performansı

Acilen gelelim HTC U11’in batarya performansına. HTC U11’de 3000 mAh kapasitesinde bir pil yer alıyor. Bu bataryayı ölçülü kullanan U11, günlük ılımlı kullanımda sonraki güne kuytu erişiyor. Ama kullanımın dozajı artarsa, akşam şarja takmanız gerekecek.

Her zamanki gibi standart 90 dakikalık Full HD video testimizde koşturduğumuz HTC U11, bu zaman sonunda yüzde 22 bedel kaybetti. Aynı testte daha önce Galaxy S8+ ile yalnızca yüzde 14 değerinde kaybı gözlemlemiştik. öte yandan LG G6’ta da yeniden yüzde 14’lük kayıp görmüştük. Buna karşın 3230 mAh’lik Xperia XZ Premium’da ise, bütün yüzde 32’lik bir pay kaybetmiştik. Bunlara göre değerlendirecek olursak HTC U11, batarya performansıyla kötü bir model olmuyor, ancak genel kullanım senaryosunda HTC 10’dan da fazla fazla bir gelişim göstermiyor açık konuşmak gerekirse.

HTC U11’de kablosuz çok miktar desteği yok, fakat çabuk yük desteği yer alıyor. Telefonun pili tükendiğinde, toplamda 1 saat 50 dakika içinde tam kapasite yük edebiliyorsunuz.

Yine bu kısmı kapatmadan HTC U11’in batarya performansını Boost+ yazılımı ve tekrar Sense Companion ile geliştirebileceğinizi ve Android Oreo güncellemesi ile bu konudaki yeteneğinin iyileştirilebileceğini söyleyelim.

Yani bu kısmı toparlayacak olursak, HTC U11’in batarya performansı iyi, fakat sizi şaşırtmıyor.

Kamera

Kamera

HTC U11, özellikle kamerasıyla fazlasıyla güzel performans sergiliyor. Zinde HDR özelliği sunan telefon, arka yüzde 12 MP, önce yüzde ise 16 MP‘lik bir lens sunuyor. Son zamanlarda karşılaştığımız çift kameralı telefonların tersine, arka yüzeyde tek kamera bulunduran U11, bu kamerasıyla DxOMark’tan tam 90 puan alarak, şu an en iyi kameralı akıllı telefonlar kategorisinde zirvede yer alıyor.

12 MP’lik ve f/1.7 diyafram açıklığına sahip olan arka kamera, safha algılamalı otofokus ve optik imaj sabitleyiciyi bulundururken, çift tonlu çift LED flaşla destekleniyor. Ön tarafta ise, 16 MP ve f/2.0 diyaframlı ön kamera görüyoruz. Video konusunda ön kamera ile Full HD video kaydı yapabilirken, arkadaki kamerada 4K seçeneği bulunuyor. Ayrıca 1080p’de 120 kareye değin video çekebiliyorsunuz.

HTC U11’in video yeteneğini, varlıklı ses ile destekleyen manâlı bir özelliği bulunuyor. Telefonda bulunan dört mikrofon ile 3D ses kaydı yapabilen telefon, bu nedenle video kayıtlarda ses noktasında çok başarılı işlere imza atabiliyor. Benzer özelliği HTC 10’da da görmüştük, oysa U11 daha geliştirilmiş olarak karşımıza çıktı. Yani bu telefonla, gittiğiniz konserlerde yapacağınız video kayıtlarda çok hoş sonuçlar alabilirsiniz.

HTC U11’in kamera yetenekleri bir hayli zengin. Telefon, DxOMark‘ın da belirttiği gibi zirvede olmayı adalet ediyor doğrusu. Yaptığımız çekimlerde de bunu gördük. Genel, iyi okumuş sahnelerde diğer amiral gemisi telefonlarda da olduğu gibi iyi sonuçlar ortaya koyan U11, gece çekimlerinde ise fazla daha başarılı sonuçlar verebiliyor. Karmakarışık ışık koşullarında ise kontrastı yüksek tutan telefon, HDR+ moduyla ayrıntı miktarı açısından büyük fark yaratıyor.

Telefonun deklanşör gecikmesi ise azıcık kendini emin ediyor. Özellikle telefonu Galaxy S8+ ile bağlı yana koyduğunuzda, S8+’ın deklanşörünün daha seri olduğunu görüyorsunuz. Ha, eğer U11’le Nokia 8‘i tabi yana koyarsanız, U11 daha süratli davranıyor, bunu da söyleyelim.

HTC U11 ile çekilen fotoğrafları bakmak için, anında yukarıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

HTC U11 Teknik ÖzellikleriÜrün Modeli HTC U11Ürün Türü Cep TelefonuCHIP Online Notu 87Üretici HTCFirma HTC     (212) 705 56 98İşletim Sistemi Android 7.1İşlemci Qualcomm Snapdragon 835Çekirdek (CPU) 8İşlemci Hızı 2.54 GHzEkran Teknolojisi Super LCD5Ekran Boyutu 5.5 inçEkran Çözünürlüğü 1440 × 2560 pxGrafik İşlemci Adreno 540Bellek (RAM) 4 GBDahili Depolama 64 GBArttırılabilir Depolama 256 GBÖn Kamera 16 MPArka Kamera 12 MPÇift Hat VarWi-Fi VarNFC VarGPS VarLTE (4G) VarHDMI (MHL) YokBluetooth VarFM Radyo YokBekleme Süresi 336:00 saatKonuşma Süresi 24:30 saatBoyutlar 75 × 153 × 7.9 mmAğırlık 169 gr.SAR Değeri 0.52 W/kgSatın Al

Alternatifleri

HTC U11’e alternatif olarak Samsung Galaxy S8’i de rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ