İki Kişilik Sürücüsüz Taksiler Dubai’de Test Sürüşlerine Başladı

  • 26 Eylül 2017
  • 53 kez görüntülendi.
Otonom nakliye için kendine 2030 yılını kasıt belirleyen Dubai, bu tarihe kadar bütün şehiriçi ulaşımının dörtte birini bu yolla yapmaya çalışacak.

Otonom Hava Taksisi (AAT) olarak adlandırılan ve yeni yeni kurulan Dubai’nin insansız hava ulaşımı filosu, birincil test uçuşunu gerçekleştirdi. Filo insansız olması sebebiyle dünyada bir ilk olma niteliği taşıyor.

Dubaili yetkililerin ifadelerine tarafından AAT’ler çevre dostu, elektrikle çalışan araçlar 30 dakika havada kalabiliyor ve sıradan 50 km/s tez hareket ediyorlar. Maksimum hızları ise duruma tarafından 100 km/s’a kadar çıkabiliyor. 18 pervaneli ve iki metre yüksekliğe sahip AAT, test uçuşu sırasında iyice insansızdı ve 200 metrelik irtifada testini gerçekleştirdi.

Araçların üreticisi olan Alman Volocopter firması, araçların güvenliği hakkında bir kaç bilgi verdi. Bu bilgiler aralarında her araçta aci koşul paraşütlerinin bulunduğu, dokuz birbirinden egemen batarya sisteminin yer aldığı ve her sistemin yük olmasının 2 saat sürdüğü yer alıyor. Dubai hükümeti bataryaların sıkıntı sürelerinin hizmete başlayana dek önemli oranda kısaltılacağını belirtiyor.

Dubai’nin Ulaşım Bakanlığı, AAT’lerin akıllı telefon uygulamaları üzerinden çağırılabileceği ve yolculukların peşine düşüp takip edilebileceğini söyleyip hava sahasında güvenliğin sağlanması için de gereken her şeyi yapacaklarını belirtti. Dubai Veliaht Prensi Sheikh Hamdan bin Mohammed projelerle ilgili olarak “Son teknolojiye adapte elde etmek ve inovasyonu desteklemek yalnızca ülkemizin gelişmesini sağlamaz, aynı zamanda gelecek ile köprüler inşa eder.” dedi.

Kaynak : https://www.theverge.com/2017/9/26/16365614/dubai-testing-uncrewed-two-person-flying-taxis-volocopter

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ