iPhone 8 Plus vs iPhone 7 Plus karşılaştırması

  • 12 Eylül 2017
  • 40 kez görüntülendi.
 
Apple’ın uzun süredir beklenilen modeli iPhone 8, nihayet tanıtıldı. iPhone 7 Plus’a benzerliğiyle uyarı çeken iPhone 8 Plus’ı sizler için iPhone 7 Plus ile karşılaştırdık.
 

Tasarım

 
 
iPhone 8 Plus’ı; iPhone 7 Plus’dan ayıran en manâlı nokta arkadaki tarafta kullanılan alüminyum malzemenin yerini cam bir malzemeye bırakmış olması. Apple yeni modeli iPhone 8’de kablosuz yük desteğine yer verebilmek için alüminyum kasadan sözünden dönmek zorunda kalmış. Her iki cihazın önden ve yandan görünüşlerine baktığımız süre ise aralarında hiçbir farkın olmadığını görüyoruz. iPhone 8 Plus’ın alt taraflarına baktığımız vakit ise tekrar iPhone 7 Plus’da kullanılan 7000 serisi alüminyuma yer verildiğini söyleyebiliriz. 
 

Ekran

 
 
Apple’ın üç senedir süre gelen Plus modellerindeki 5.5 inç geleneği iPhone 8’de de karşımıza çıkıyor. 5.5 inç büyüklüğündeki ve 1920 x 1080 çözünürlüğündeki ekranı iPhone 8 Plus IPS LCD tabanlı basınca duyarlı 3D Touch teknolojili ekran teknolojisine yer veriyor. iPhone 7 Plus içinde benzer özellikler geçerli. Aradaki tek farkın 3D Touch teknolojisiyle yapabileceğiniz işlevler iPhone 8’de birazcık daha artı. Ama iOS 11’in çıkmasıyla birlikte bu farklılığın da ortadan kalkacağını söyleyebiliriz. 
 
 
Ayrıca Bkz.LTE desteğine sahip Apple Watch Series 3 tanıtıldı 

Ekipman

 
 
iPhone 8′ de kullanılan A11 Bionic çip iPhone 7 Plus’ta kullanılan A10 Fusion çipe kadar; dört adet yüksek verimli çekirdek, yüzde 70’e dek daha süratli. Ve iki adet yüksek performanslı çekirdek de yüzde 25’e kadar daha hızlı çalışıyor. Geliştirilen yeni işlemciyle birlikte batarya kullanımı da azalıyor oysa Apple pil süreleriyle ilgili herhangi bir data paylaşmadı. Her iki modelde de kameraların daha stabil çalışması için 3 GB sistem belleğine yer verilmiş. iPhone 7 Plus’ın 32 GB, 128 GB ve 256 GB’lık versiyonları bulunuyor. Apple; iPhone 8 de ise tercihini 64 GB ve 128 GB depolama alanında kullanmış.

Kamera

 
 
Her iki cihazda da ƒ/1.8 diyafram açıklığına sahip 12 MP’lik OIS destekli asıl kameraya ve ƒ/2.8 diyafram açıklığında 12MP’lik telefoto ikinci kameraya yer veriliyor. Ancak iPhone 8’in kamera performansı birtakım yazılımsal iyileştirmelerle birlikte iPhone 7 Plus’tan ayrılıyor. Kamera arayüzüne eklenen Portrait Lighting özelliği ile bambaşka ışık efektlerini simüle ederek az kalsın DSLR seviyesinde derinlik efekti uygulanabiliyor. Kontür ışıklandırma, doğal yakma, stüdyo ışıklandırması, sahne aydınlatması ve mono sahne aydınlatması seçenekleri arasından tercih yaparak da porte modunun derinliğini arttırabilmek muhtemel olacak. Hem kamera arayüzüne yeni renk filtreleri de eklendi. Fakat şunu da söylemeden geçmeyelim her iki cihazında kamera performansı benzer diyebiliriz.
 

Arttırılmış Hakikat

 
 
iPhone 7 Plus’ın; iPhone 8 Plus’tan geri kaldığı en manâlı nokta sanal hakikat desteğine sahip olmaması. Apple, yeni A11 Bionic çipi ve kamera güncellemeleriyle iPhone 8 Plus’ta AR deneyimi sunmayı başarıyor.
 

Yeni iOS 11

iPhone 7 Plus piyasaya iOS 10 sürümüyle çıkmıştı. iPhone 8 Plus ise iOS 11 sürümüyle piyasaya çıkacak. Birçok kayda değer değişikliğin olduğu iOS 11, 19 Eylül’den itibaren iPhone 7 Plus’lara da yüklenebilecek. 
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ