İstavrit bolluğu balıkçıların yüzünü güldürdü

  • 10 Eylül 2017
  • 41 kez görüntülendi.

Marmara’da istavritin bol olması, av yasağının sona ermesiyle denize açılan Tekirdağlı balıkçıları sevindirdi.

Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, yaptığı açıklamada, av yasağının son bulmasının peşinde ümitle denize açılan balıkçıların yüzünün istavritle güldüğünü söyledi.

Bütün balıkçıların verimli bir sezon geçirmesi temennisinde yer alan Özkaya, “Bu yıl sezon hoş başladı lakin tam anlamıyla sezon başladı aramak için zamana gereklilik var. Bayram dolayısıyla bütün tekneler tam olarak deniz açılmadı. Balıkçılarımızın hepsi denize açılamasa da açılanlar denizden boş dönmedi. Denize meydana çıkan balıkçılarımız, istavritin bol olmasından memnun. bununla beraber uskumru da son yıllarda olmamasına rağmen, bu sene onda da bereket var. Şimdilik palamut ve hamsi eksik.” diye konuştu.

Tekirdağ’da 15 yıldır balıkçılık yapan “Karacılar” teknesinin kaptanı İdris Şeremet de eylül ayının istavrit bereketiyle başladığını, bu yıl istavritin bol olacağını aktardı.

Bu yıl Marmara’da istavritle balıkçının yüzünün güleceğini belirten Şeremet, “Tayfamız dışarıdan geldiği için cümbür cemaat ailesiyle bayram ettikten sonradan biraz gecikmeli olarak başladık sezona. Marmara’da sezona istavritle başladık.” dedi.

Şeremet, istavritteki bolluk dolayısıyla Karadeniz’den de kayık ve teknelerin Tekirdağ’a geldiğini vurguladı.

Vatandaşların bu sene bol bol istavrit tüketebileceğini açıklayan Şeremet, şunları kaydetti:

“Korur, yasaklara uyarsak, denizlerimiz defalarca bereketli olur. Bu yıl Marmara’da istavrit bereketli gözüküyor. Geçen yılki gibi palamut fazla değil. 15 seneye yakın Marmara Denizi’nde olmayan uskumru oldu bu sene. İstavrit bolluğu devam eder. İstavrit geçen sene yoktu. Eylül ayı böyle verimli oldu mu istavritsiz kalmayız. Palamut pozitif olmayınca ançuez de olur çünkü hamsi ince balıktır yem balığı oluyor, palamut olmayınca ançuez olacak lakin hamsi için daha erken. İstavrit, uskumru, hamsiyi insanlarımız bol bol gıda.”

-“Geçen yıla oranla istavritte bolluk var”

Balıkçı Hasan Erol ise vatandaşın bu sene bol yiyeceği balığın istavrit olduğunu dile getirerek, “Bu sene geçen yıla oranla istavritte bereket var. Palamutta bu sene bezginlik var. Vatandaşın bu yıl yiyeceği balık istavrit. Ançuez daha yeni başladı. Uskumru bu sene bol miktarda var. Balıkların fiyatları kalitesine ve iriliğine tarafından değişiyor. Sarı istavrit 15 lira, daha iri istavrit 20 liradan satılıyor.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ