Son Dakika Haberleri

Kira Gelir Beyanları Başlıyor

2018 yılında işyeri ve evlerden kira geliri elde edenler 2018 yılında kiraladığı konudan 4400 TL’ nin işyerinden ise 34 bin liranın üzerinde kira geliri olanlar 25 Mart’a kadar başvuru yaparak beyan vermek zorunda.

Türkiye genelinde gayrimenkul sahibi olanları ilgilendiren beyan dönemi 1 Marttan itibaren başlıyor. Kira gelir beyan dönemi her yıl olduğu gibi bu senede 1 Mart’ta başlayıp 25 Mart’a kadar devam edecek. Kira gelirlerinde 1 Ocak ile 31 Aralık 2018 döneminde Konut’tan 4400 TL işyerinden ise 34 bin TL üzerinde gelir elde eden kişilerin beyan verme süreci başladı.

Belirlenen miktarların üzerinde gelir elde eden kişiler yani istisna haddinin üzerinde konut geliri ya da iş yerlerinden gelir elde eden kişiler beyanname vermek zorunda olacak. Eğer birden fazla konuttan kira geliri elde edenler de bunu bildirerek işlem yapmak zorunda olacak. Vatandaşlar internet üzerinden de hazır beyan sistemine giriş yaparak kendi hazırlamış oldukları beyanları onaylayarak ya da üzerinde değişiklik yaparak hızlı ve kolay bir şekilde beyanname gönderisi gerçekleştirebilecekler. Vatandaşlar internet üzerinden “www.gib.gov.tr” aracılığı ile beyannamelerini gönderebilirler tüm bunların dışında ikametgahın bulunduğu bölgede ki vergi dairesine de beyanname verilmesi söz konusu olabilecek.

İnternet kullanmayanlar ya da vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üzeri insanlar ile okuma yazma bilmeyenler için 444 0 189 numarası ile vergi İletişim merkezinden yardım istenebilecek. Bu kişilere randevu sistemine göre Maliye Bakanlığı’ndan memurlar yardım edecek.

About Yazar

Avatar

Check Also

Who's up for the challenge?
I got home from the gym today, then waited 60 minute...

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 minute…

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 …