Kış mevsiminde Portakalın Faydaları

  • 10 Ekim 2017
  • 34 kez görüntülendi.

Kış mevsiminde Portakalın Faydaları

Turunçgiller ailesinden olan portakalın çeşitli türleri vardır. Portakal hakkında en çok bilinen şey C vitamini deposu olmasıdır. Bu kış meyvesinde C vitamininin yanı sıra A, E ve B grubu vitaminleri ve fosfor, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri bulunur. Çoğunlukla sabah kahvaltılarında sıkarak tükettiğimiz portakalın vüducumuza birçok faydası olur.

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış ve bahar aylarında sıkça karşımıza çıkan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur.

2. Vücuttaki yorgunluğu alır ve vücuda enerji verir.

3. Posalı bir meyve olan portakal sindirim sisteminin da çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır.

4. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Damar tıkanıklığı riskini azaltır, kalp ve damar hastalıklarına karşı bir önlemdir.

5.Kötü kolesterolün düşürülmesininde de etkisi vardır.

6. Kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu düşürür.

7. Portakal vücudumuzda depolanamayan C vitaminine sahiptir. Bu vitamininin eksikliği özellikle sigara kullanan kişilerde çok sık görülür. Bu yüzden mevsiminde mümkünse her gün tüketilmesi gereken bir meyvedir.

8. İştah açıcı etkisi vardır. İştahı olmayan çocukların tüketmesi tavsiye edilir.

Kış Mevsimi

Kış Mevsimi

9. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur.

Birçok faydası bulunmasına rağmen portakal mide rahatsızlıkları olan kişiler tarafından çok sık tüketilmemelidir, midenin yanmasına neden olabilir. Portakal taze olarak tüketilir veya suyu sıkılır. Suyu sıkılan portakal, tüm meyve sularında olduğu gibi bekletilmeden tüketilmelidir. Suyu sıkıldıktan sonra uzun süre bekletilirse özellikle C vitamini başta olmak üzere, vitamin ve mineral kaybeder. Kabuklarından reçel yapılan portakalın, çiçeklerinden de çay yapılarak yararlanılır. Ayrıca portakal yağı da üretilir. Portakal yağı cilde uygulandığı zaman ciltteki kırışıklıkların azalmasını, cildin pürüzsüz ve gergin görünmesini sağlar. Cilt için en önemli etkisi ise akne problemlerinin azalmasını sağlamasıdır. Ayrıca portakalın kabukları, hoş bir lezzet katması için tatlılarda da kullanılabilir. Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ