Kış Mevsiminde Sağlıklı Beslenmek

  • 07 Ekim 2017
  • 41 kez görüntülendi.

Kış Mevsiminde Sağlıklı Beslenmek

Kış mevsimi beraberinde soğuk algınlığı, bronşit, grip gibi birçok hastalığıda getirir. Bununla da kalmaz metabolizma hızımızı düşürür ve bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Artık açık hava yürüyüşlerinede son veririz, soğuyan havadan dolayı merdiven inip çıkmakta yok, otobüsten-metrodan bir durak erken inip yürümekte..
Havaların serinlemesinden ve ter ile su kaybımızın azalmasından dolayı su tüketimimizide iyice azaltırız. Aynı zamanda kışın lifli besinlerin yaza oranla daha az olması nedeniyle sindirim sistemi sorunlarımız artar. Bu nedenle günde yaklaşk 1,5-2 litre su tüketmeye önem göstermeliyiz. Su içmek hem yağlanmamızı önler hemde metabolik faaliyetlerimizin daha düzenli ve aktif olmasına yardımcı olur. Metabolik hızımızın düşmemesi için posalı ve lifli yiyecekleri hayatımızdan çıkarmıyoruz. Tam buğday ekmeği, sebzeler, meyveler, tam tahıllar tüketmemiz gerekenler arasında olmazsa olmazlarımızdır.

Kış mevsimi hormonlarımızda yaptığı değişiklikler nedeniylede ruhumuza da etki eder. Birçoğumuz özellikle kapalı havalarda daha erken uyur, geç kalkarız. Günü erken bitirmek isteriz, üzerimizde sürekli bitkinlik hissi vardır. İştahımız daha açıktır. Böyle bir dönemde kilo almadan durmamız neredeyse imkansızdır. Buna karşı kullanabileceğimiz tek silahımız ‘yeterli ve dengeli beslenmek’ olsa gerek.

Beslenmede yağ tüketimini sonlandırmak en çok yapılan hatalardandır. Oysa A,D,E,K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir ve yağ tüketmemek bu vitaminlerinde kullanılabilirliğini azaltmaya neden olur. Ayrıca doğru yağ tüketimi açlık hissinizi azaltmanızı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Balık, balık yağı, fındık omega 3- zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlar omega 9- mısırözü, ayçicek yağı omega 6 yağ asitlerinden zengindir. Ancak yağ’ın gereğinden fazla tüketilmesi bağışıklık sistemi üzerinde baskılayıcı etki yaparken, gereksiz kalori alımıyla kilo almanızada neden olur.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için meyve ve sebzeler tüketmeliyiz ama tabi ki yeterli miktarda. Unutmamamız gereken önemli bir noktada meyvenin içindeki fruktoz şekeridir. Meyveler ne kadar zararsız görünse de gereğinden fazla tüketimiyle kilo alımına neden olur çünkü içerdiği fruktoz en çabuk vücut yağı yapabilen şekerdir. Toplumda yapılan en büyük hatalardan biride uzmana danışılmadan hastalıklardan korunmak için vitamin ve mineral tabletleri kullanılmasıdır. Bu tabletler bilinçsiz kullanılınca anemi, saç dökülmesi, bulantı gibi birçok yan etki yapmaktadır. Ayrıca çay, kahve yerine vitamin C’den zengin olan kuşburnu çayını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.
Kış mevsimi balığın tam sezonu. Güneşi artık daha az görmemiz vücudumuzun vitamin D ihtiyacını karşılamasında sıkıntı yaratacaktır. Haftada en az 2 kere balık ve deniz ürünleri tüketerek vitamin D ihtiyacımızı karşılıyoruz. Balık da ki omega 3 yağ asitleri ve selenyum minerali kalp dostu ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.
Günde 2 kez az yağlı süt ve süt ürünlerini tüketiyoruz. Ayrıca süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, fosfor, vitamin D kemiklerimizi güçlendirmekte çok önemlidir.

Havaların kapalı ve soğuk olması ve günün erken bitmesiyle gelen halsizlik , mutsuzluk, yorgunlukla birlikte iştah bu aylarda açılır. Bunu engellemek için hayatımıza ara öğünleri katıyoruz. Lif ve posa içeren öğünler daha uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır. Yiyeceklerimize ekleyeceğimiz tarçın, zencefil, karanfilse iştahımızı bastırma da yardımcımız olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ