Kışın Cilt bakımınida püf Noktalar

  • 07 Ekim 2017
  • 31 kez görüntülendi.

Kışın Cilt bakımınida püf Noktalar

Kışın sert ve soğuk havalar cilde zarar verir ve birçok cilt problemine yol açar. Cildini bu gibi etkenlerden koruyamayanlarda cilt kuruluğu, pürüzlü bir cilt ve kabuklanma görülür. Cildinizi
kış aylarında meydana gelebilecek zaralardan korumak için aşağıdaki önlemleri almanız gerekir.

1. Nemlendirme ve temizleme:

Kış mevsiminde cilt kurumaya ve sıvı kaybına eğilimlidir. Dışarı çıkmadan önce cilde nemlendirici uygulamak alışkanlık haline getirilmelidir. Güneşten koruma özelliği olan çinko oksit, susam yağı, lanolin ve gliserin içeren bir nemlendirici seçmekte fayda var. Ayrıca eve gelindiğinde cilt yüksek kaliteli bir temizleyici ile temizlenmelidir. Bu temizleyici alkol içermemelidir. Böylelikle cildin nemli kalması sağlanacaktır.

2. Bol su içmek:

Kışın su tüketimi genelde azalır. Su yetersizliği ciltteki sıvı miktarını azaltarak cilt kuruluğuna ve erken yaşlanmaya yol açar. Su içmek hem sağlık hem de güzellik için fazlasıyla önemlidir. Cildin ihtiyacı olan oksijeni de sağlar. Cilt için doğal bir görevindedir. Günde 6 – 8 bardak su içmeye gayret edilmelidir.

3. Dudaklar ve gözler:

Göz çevresindeki hassas cilt özellikle sert kış şartlarına karşı savunmasızdır bu yüzden kolayca etkilenir. Göz çevresinde oluşabilecek koyu halkaları, çöküntüleri önlemek için etkili bir nemlendirici kullanılmalıdır. Dudaklar ve çevresi ise kurumaya eğilimlidir. Çünkü dudaklar ve çevresi vücudun diğer yerlerine göre daha az nem muhafaza eder. Günlük olarak güneşten koruyucu özelliği olan bir dudak kremi uygulamak dudakları yumuşatacak ve daha pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

4. Pul pul dökülmeler:

Cildi haftada bir iki defa fırça ile ovmak ölü hücreleri atar ve cildi yenileyerek daha canlı gösterir. Bu cildin nemi daha iyi emmesine yardımcı olur. Bu işlem cildin erken yaşlanmasını da önlemede faydalıdır.

5. Saç bakımı:

Kışın hava şartları cildi olduğu kadar saçları da etkiler. Islak saçları saç kurutma makinesi yerine bir havluyla kurutmak daha sağlıklıdır. Saç maşası, saç güçlendirici ve kimyasal saç tedavileri gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Saçların daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olması için yüksek proteinli besinler tüketilmelidir.

6. Evin sıcaklığı:

Kışın cilt güzelliği için ev ortamı rahat olmalı ve ev içi çok fazla ısıtılmamalıdır. Elektrikli battaniye gibi şeyler kullanılmamalıdır. Evdeki yüksek ısı cilde kurutucu etki yapar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ