KOBİ’lere 1 milyon liraya kadar destek

  • 10 Eylül 2017
  • 53 kez görüntülendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Kısa Ve Öz, Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) KOBİGEL-KOBİ Gelişim Yardım Programı 2017 Çağrısı başvurularının yarın başlayacağını bildirerek, “İmalat sektörü KOBİ’lerine verilecek desteğin üst limitleri 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli almak üzere toplam 1 milyon lira. Üst limitler aşılmamak kaydıyla, uygun bulunan gider kalemleri ve tutarlarının KDV hariç kısmı üzerinden yüzde 60 oranında destek verilecek.” dedi.

Veciz, KOSGEB’in, “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı 2017 Çağrısı”na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesi için imalat sanayi sektörünü takviye etmek ve rekabet gücünü artırmak gerektiğine işaret eden Veciz, bu kapsamda “Üretim ve İhracatta Teknoloji Seviyesi Yüksek, Katma Değerli Ürünlerin Payının Arttırılması” temasıyla, imalat sektörü KOBİ’lerine karşın proje çağrısı hazırladıklarını söyledi. Programın detaylarını anlatan Özlü, çağrıya 4. Sanayi Devrimi’ne hazırlık: üretimde nesnelerin interneti uygulamaları, orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin imal ve ihracattaki ağırlığının arttırılması, katma değeri yüksek imal yapısına geçiş, ihracat kapasitesinin arttırılması ve yeni pazarlara açılım, mikro ölçekli işletmelerde tasarım, mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme, bilişim teknolojisi altyapısının güçlendirilmesi, enerji verimliliğinin arttırılması ve yeşil üretime geçiş başlığı aşağıda sunulan projelerinin kabul edileceğini belirtti.

Kısa Ve Öz, çağrıya proje sunacak işletmelerin, KOSGEB veritabanına belirtilen ve etkin olmaları gerektiğine dikkati çekerek, “Bilanço usulünde defter yakalamak kaydıyla, orta yüksek ve yüksek teknolojili imalat sanayisi sektörlerindeki KOBİ’lerin hepsi, 11 Eylül-20 Ekim’de tatbik yapabilecek. Orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerdeki KOBİ’lerde ise 2016 yılı net satış hasılatının en az 300 bin lira ve takvim ortalama çalışan sayısının en az 3 olması şartı aranacak. İşletmelerin proje bütçe tekliflerinin, 2016 yılı net satmak hasılatını aşmaması gerekecek.” diye konuştu.

KOBİ’lerin destekten azami ölçüde yararlanabilmeleri için çağrı kapsamına yerinde, maddesel ve ulaşılabilir hedefler tanımlamaları, hedeflere ulaşmalarını sağlayacak faaliyetleri detaylıca kurgulamaları ve proje giderleriyle faaliyetleri arasındaki ilişkileri net olarak göstermeleri tavsiyesinde bulunan Veciz, proje niyet ve faaliyetleriyle ilk elden ilişkili olmak kaydıyla yeni istihdam (en fazla 4 personel) edilecek personel, cihaz-teçhizat ve kalıp (ikinci el ürünler hariç), yazılım, eğitim, danışmanlık, belgelendirme, test, analiz, tanıtım, yurt dışı gezi, fuar katılım, stand, nakliye ve fuar kataloğu giderlerinin destekleneceğini dile getirdi.

“Desteklenecek projeler nasıl belirlenecek”

Kısa Ve Öz, başvuruların kurullar göre inceleneceğini, 100 puan üzerinden yapılacak değerlendirmede eşik puan değerini geçenlerin 2. değer biçme safhasına alınacağını ve nihai puanlama yapılacağını aktardı. Nihai puanlama sonucunda uygun bulunan projelerin sıralamaya bağlı tutulacağını ve bütçe imkanları zarfında en yüksek puandan açmak üzere destekleneceklerin belirleneceğini kaydeden Kısa Ve Öz, “İşletme sahibinin veya yüzde 50’den artı hisseli ortağının kadın girişimci olması, orta yüksek veya yüksek teknolojili sektörde faaliyet gösterilmesi, işletmenin KOSGEB ya da öteki halk kurumlarından aldığı proje desteğinin, çağrı duyuru tarihinden geriye doğru son 3 yıllık zaman içinde başarılı tamamlanmış olması şartlarını sağlayan KOBİ’lerin projelerine, toplamda yüzde 10’a değin ilave puan verilecek.” ifadesini kullandı.

İşletmelere verilecek yardım tutarına değinen Kısa Ve Öz, “Verilecek desteğin üst limitleri 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli edinmek üzere toplam 1 milyon lira. KOBİ’lere proje bütçesinin yüzde 30’una kadar erken ödeme yapılabilecek. Üstteki limitler aşılmamak kaydıyla yerinde yer alan gider kalemleri ve tutarlarının KDV hariç kısmı üzerinden yüzde 60 oranında takviye verilecek.” biçiminde konuştu.

Özlü, kullanım kılavuzu ve proje formatına “www.kosgeb.gov.tr” adresinden erişilebileceğine, başvuruların aralık ayı sonunda sonuçlandırılacağını ve duyuru edileceğini kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ