Son Dakika Haberleri

Mars’ta Dengeleri Değiştirecek Keşif

Mars’ta Dengeleri Değiştirecek Keşif

Mars’ta dengeleri değiştirecek yeni bir keşif elde edildi. Kızıl gezegenin aslında geçmişte karmaşık bir yeraltı suyu sistemine ev sahipliği yaptığı tespit edildi. Elde edilen veriler sayesinde Mars’ta birbiriyle bağlantılı yeraltı göllerin ve çok geniş yeraltı su alanın varlığına dair izler bulundu.

Konuyla alakalı ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA‘nın Mars uydularının bulgularını izlemeye başlayan ve inceleyen gökbilimciler bu sonuçları “Journal of Geophysical Research” dergisinde yayınladı.

Önce Mart kriterlerinde jeolojik izler bulunduğu Kızıl gezegenin aslında bir yer altı sistemine ev sahipliği yaptığı tespit edildi. Uyduların çekmiş olduğu yüzey görüntülerinde de araştırmacılar incelemeler yaptı. Mars’ın Kuzey yarım küresinde derin kriterlerde Çukur derin oluklar vardı. Havuz biçimli ve yelpaze biçimli tortu çökeltileri geçmişte buranın yeraltı gölü olabileceğini işaret etti. Ayrıca geniş bir yer altı suyu sisteminin olduğunda en büyük kanıtı oldu.

Bilim adamlarının yapmış olduğu incelemelere göre Mars’ın 34 milyar yıl önce de bir yer altı okyanusu vardı. Bu yeraltı suları ile birlikte küçük yerlerine bağlanan su birikintileri de oluşuyordu. Mars’taki su varlığının dünyadakine benzer bir yaşamın izlerini taşıyıp taşımadığını ise bilim adamları yapacakları araştırmalardan sonra karar verecek. Mars’ta bulunan büyük su kütlelerinin yanı sıra artık kesinleşen yeraltı gölleri ve yeraltı suyu varlığı kanıtlanmış oldu.

About Yazar

Avatar

Check Also

Who's up for the challenge?
I got home from the gym today, then waited 60 minute...

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 minute…

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 …