Papatya Çayının Faydaları

  • 07 Ekim 2017
  • 31 kez görüntülendi.

Papatya Çayının Faydaları

En popüler sağlığa faydalı bitki çayları arasında bulunan papatya çayı, geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak ve uyku bozuklarını gidermek için tüketilmektedir. Papatya çayının aynı zamanda adet krampları, mide ağrıları, sindirim, boğaz ağrısı, baş ağrıları ve ağız içi yaraları gibi bir çok rahatsızlığa faydalı olduğu bilinmektedir.
Roman ve Alman papatyası olarak, iki farklı papatya türü vardır. Bu iki tür arasındaki fark, Alman papatyasının biraz daha etkili olması ve üzerinde daha fazla araştırma yapılmasıdır.

Uykusuzluk: Bir çok insan papatya çayını sinirleri yatıştırıcı etkisi nedeniyle tüketmektedir. Sinirleri yatıştırma ve sakinleştirme etkisi, uykusuzluk problemi çekenlerde uykuya geçişi kolaylaştırır ve uyku kalitesini yükseltir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre kaygı ve uykusuzluk için günde 3-4 bardak papatya çayı tüketilebilir. Ancak anne adaylarını papatya çayının hamilelikteki yan etkilerinin tam olarak bilinmediği için bir uzmana danışılmadan tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarılar var.

Adet Sancıları: Düzenli olarak papatya çayı içmek “amino asit glisin” seviyesini arttırarak kas spazmlarının azalmasına ve adet dönemi gerginliğinin yatışmasına yardımcı olur.

Bebek Hastalıkları: Bebeklerde az miktarda kullanımı genel olarak güvenli kabul edilen papatya çayı, bebeklerde sık görülen ishal, kolik ve ateş tedavisinde kullanılabilir. Çayı bebeğe vermeden önce soğutmanız önerilmektedir.

Göz Çevresi Siyah Halkaların Azaltılması: Papatya çayının göz çevresindeki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bunun için basit bir bitkisel çözüm uygulanabilir. Ilık suya 2 adet poşet papatya çayı koyup 5 dakika bekletiyoruz. Sudan çay poşetlerini çıkartıp oda sıcaklığı kadar soğutuyoruz. Daha sonra göz çevremize yerleştirerek 25-30 dakika kadar bekletiyoruz.

Migren-Baş Ağrısı: Papatya migren için muhteşem bir bitkisel kürdür. Migrenden kaynaklanan baş ağrısı sorununuz varsa, başınızın ağrıdığını fark etmeye başladığınızda bir fincan papatya çayı için. Baş ağrısını hafifletecek hatta çoğu kişide migren ağrılarına kesin çözüm sağlayacaktır.

Cilt Hastalıkları: Papatya çayı dermatit, egzama gibi hastalıklarının belirtilerini hafifletir. Almanya’da çoğu cilt hastalıklarının tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilen papatya çayı bazı kişilerde alerjiye sebep olabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Cildinizin papatya suyuna tepki verip vermediğini görmek için önce elinizin üst kısmında test edebilirsiniz.

Ağız İçi Yaraları: Aftöz ülser olarak bilinen ağız içi yaralarında papatya ile kolayca hazırlayabileceğiniz gargara suyunu kullanabilirsiniz. Gün içinde, yemeklerden sonra ve gece yatmadan önce bu suyla gargara yaparak yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ