Samsung DeX Station Video İnceleme

  • 09 Ekim 2017
  • 43 kez görüntülendi.
  • Kompakt ve pratik
  • aynı zamanda şarj cihazı
  • İyi performans
  • Dahili fan
  • Ethernet portu
  • Kutu içeriğinde kablo değil
  • Her başvuru uyumlu yok
Özet Olarak

Samsung DeX Station, kullanışlı ve öbür bir seçenek getiriyor. Samsung Galaxy S8, S8+ ve Note 8’i bir bilgisayar gibi de kullanmak isteyenlerin bu ihtiyacını nispeten karşılayabilen cihaz, akan bir işletim sistemi deneyimi sunması, çoklu pencere desteği bulundurması ve genelde iyi performans göstermesiyle iyi bir çözüm oluyor. Desteklenmeyen uygulamalar da var, onu da söyleyelim. Ayrıca HDMI ve zor adaptörü gibi kablolarınızın da halihazırda olması gerekiyor.

Şu an DeX Station’ı piyasada 399 TL fiyat etiketiyle bulabiliyorsunuz.

Kimler Almalı

Samsung DeX Station, Samsung Galaxy S8, Galaxy S8+ ve Note 8 satın bölge kullanıcıların ilgilenebileceği bir cihaz.

Samsung Galaxy S8/S8+ ve Note 8 ile bilgisayar deneyimi yaşatan DeX Station’ı inceliyoruz.

Samsung DeX, akıllı telefondan daha fazlasını bekleyenlere hitap eden küçük bir cihaz. Samsung’un kendi telefonları için kullanılan bu aygıt, bir masaüstü genişleme birimi. Evet, bu cihazı kullanarak telefonunuzu bir bilgisayara dönüştürebiliyor ve masaüstünde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Samsung DeX, Galaxy S8, Galaxy S8+ ve Galaxy Note 8 ile kullanılabiliyor. Çok kolay bir başvuru formu sunan bu ufak aygıt, USB Type-C üzerinden temas kuruyor. Fiyatı da çok yüksek yok; onu 399 TL’ye bulabiliyorsunuz. Peki, aygıt nasıl çalışıyor? Derhal daha yakından bakalım.

Tasarım

Tasarım

Samsung DeX’in tasarımı, Samsung’un daha önce kullanıcılara sunduğu kablosuz yük stantlarına bir hayli benziyor. Plastik kaplamalı olan aygıt, kapağını yukarı doğru kaydırdığınızda stant konumuna geçiyor. Telefonunuzu, alt kısımda açığa meydana çıkan USB Type-C soketine takıyorsunuz. Tümü bu değin, artık cihazı masaüstü PC’ye dönüştürmeye hazırsınız.

Samsung DeX’in ardından kullanacağınız zorunlu bağlantılar bulunuyor. Bunlardan HDMI ile telefonunun görüntüsünü monitöre aktarıyor, Ethernet portu ile de yerel ağa bağlanıyorsunuz. Keza 2 adet USB portu da burada halihazırda mevcut durumda. Bu bağlantılar arasında bir kulaklık girişi olmadığını da söyleyelim.

Yine arkadaki yüzde bulunan USB Type-C portuyla da, cihaza enerji sağlıyorsunuz. DeX’i çalıştırmanız için onu bu port aracılığıyla prize bağlamanız durum. Ama kutu içeriğinde gerekli uyarlayıcı yok. Bunun için telefonunuzun sorumluluk adaptörünü kullanmanız gerekiyor. Ayrıca yine HDMI kablosunu da ayrı olarak satın almanız gerekecek.

Bu bağlantıları hallettikten daha sonra artık DeX’e telefonunuzu takıyorsunuz ve monitörünüzde oturum açma ekranıyla aleyhinde karşıya kalıyorsunuz.

Oturum açın

Oturum açın

Oturum açma noktasında ister klavye ve fare ile monitörden giriş yapıyor, ister Galaxy S8’in iris tarayıcısını kullanabiliyorsunuz. Sonrasında ise DeX Station’ın arayüzü size açılıyor.

Windows güya bir düzene sahip olan arayüz, telefonunuzu tıpatıp bir bilgisayar gibi kullanabilmenize imkan tanıyor. Alt kısımda tekrar başlat çubuğu benzeri bir bar yer alıyor. Burada en soldaki ikona tıklayarak uygulamalarınıza bir arada erişebiliyorsunuz. Benzer anda pat diye fazla uygulamayı çalıştırabiliyor, internete girebiliyor, sosyal ağ hesaplarınızı teftiş edebiliyor, maillerinizi cevaplayabiliyor ya da oyun oynayabiliyorsunuz. Ama her oyun DeX’i desteklemeyebiliyor. Mesela biz kullanırken Boom Beach‘i çalıştıramadık. Eğer oyun yalnızca dokunmatik ekranlar kadar geliştirildiyse, DeX’te açmanız zorlama. Ama diğer denediğimiz oyunlarda bu durumla karşılaşmadık.

DeX’te Microsoft Office gibi uygulamalarının tamamını çok kuytu çalıştırabiliyorsunuz. Bu sırada seri ve pratik şekilde çalıştığını da söyleyelim. öte yandan DeX’te diğer bir bilgisayara uzaktan temas da yapabiliyorsunuz. Bu da ekstra avantaj sağlıyor.

İçinde telefon var

İçinde telefon var

Samsung DeX, sonuçta telefonunuza alt olduğu için, arka planda halen telefonunuz çalışmaya devam ediyor. Yani telefonunuza gelen çağrıları kaçırmıyor ve gelen güncellemeleri monitörünüzde görebiliyorsunuz. Eğer çağrı geldiğinde telefonu istasyondan çıkartıp böylece konuşmak istiyorsanız, zahmetsizce bunu yapabiliyorsunuz. Konuşmadan sonra telefonu yeniden yerine taktığınızda da, çalışmaya kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Samsung DeX Station Teknik ÖzellikleriÜrün Modeli Samsung DeX StationÜrün Türü Küçük PCCHIP Online Notu 80Üretici SamsungFirma Samsung     (212) 288 56 38Teknik DetaylarHDMI VarUSB 2.0 Var (2 adet)USB Type C VarEthernet VarAğırlık 250 gramSatın AlZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ