Samsung Galaxy Tab S3 Video İnceleme

  • 09 Ekim 2017
  • 29 kez görüntülendi.
  • Samsung’un şu başlıca kadarki en iyi tablet tasarımı
  • S Pen kalem kutu içeriğinde mevcut
  • Ekran
  • Performans
  • AKG ses desteği
  • NFC yok
  • Apple iPad Pro 32GB değin fiyatı yüksek
  • Klavye pahalı bir aksesuar
Kısaca

Samsung Galaxy Tab S3 için, bu kategorideki en iyi Android tablet diyebiliriz. Klavye aksesuarıyla birlikte 2’si 1 arada dilekçe imkanı tanıması onu ayrıcalıklı kılarken, 130 Dolar’lık klavye fiyatı ise önünde bir handikap yaratıyor. Oysa kutu içeriğinde sunulan S Pen, tablet için iyi bir eküri oluyor.

Tekrar tabletin iyi olduğu yanlardan bir öteki, kuşkusuz HDR ekran ve dört yönü olan AKG hoparlörler. Performans konusunda da iPad Pro ile rekabetçi duran tablet, 9.7 inç boyutunda iyi  bir tablet edinmek isteyenlerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacaktır kanaatindeyiz.

Galaxy Tab S3’ün fiyatı ise 2149 TL. Tüm iyi yönlerine karşın tableti, fiyatıyla pahalı bulduğumuzu anlatmak gerek. Zira karşısında çok yakın fiyata iPad Pro 9.7 modeli bulunuyor.

Kimler Almalı

Android işletim sistemiyle çalışan iyi bir tablet satın almak isteyenler, şu an Samsung Galaxy Tab S3’ü seçim edebilirler.

Samsung’un şu başlıca kadarki en iyi tasarıma sahip tableti Galaxy Tab S3, tüm detaylarıyla testte!

Tablet piyasası bundan 4 yıl öncesine dek fazlasıyla daraldı, bu alandaki minik markalar modellerini hemen hemen çekti ve pazar yalnızca büyük teknoloji devlerine kaldı. Apple ve Samsung, bu alanda başı çekiyor ve bugün de Samsung’un Galaxy Tab S3 modeline yakından bakacağız.

Samsung Galaxy Tab S3, tamamen cam tasarıma sahip bir model yükseltmesi olarak göze çarpıyor. HDR görüş sunan ekran ve dahili S Pen bir uçtan bir uca, tablet kullanıcılarına iyi seçenekler getiren Galaxy Tab S3, şu an Android piyasasının bu alandaki en iyi modellerinden birini oluşturuyor diyebiliriz. Kuşkusuz eksileri de var. Hepsinden bahsedeceğiz; önce tasarımla söze başlayalım.

Tasarım

Tasarım

Samsung Galaxy Tab S3, tasarımıyla Tab S2’ye göre fazlasıyla iyi bir yükseltme modeli oluyor. Belki birincil bakışta, ön yüzden Tab S2’ye epeyce benziyor olabilir, fakat yeni modelde bütün karoser ayrıntılarıyla sırça malzemeden oluşuyor ve bu nedenle bilhassa arka yüzey görünümüyle ayrım yaratıyor. Bu görünüme tesir ettiği değin, dokunduğunuzda verdiği hisse de katkıda bulunuyor şüphesiz.

Samsung Galaxy Tab S3, 6 mm kalınlığında ve 429 gram ağırlığında. Bu iki değerle, Apple tarafındaki rakibi iPad Pro 9.7’ye tarafından daha ince ve hafif olan Tab S3, daha aşağı tarafta fiziksel bir parmak izi tuşu ve yanlarında kapasitif butonlarını bulunduruyor.

Yeni modelde önemli güncellemelerden biri ses noktasında. Tabletin dört yanını çevreleyen mazgallarıyla AKG düzenli hoparlörleri bize sunan Galaxy Tab S3, böylece varlıklı ses sağlıyor Ve iyi   haber: alt tarafta bir 3.5 mm kulaklık girişi yer alıyor. Ayrıca tablet, Bluetooth 4.2’yi de destekliyor. Yani kablolu ve kablosuz kulaklık seçeneklerinizi bu tablet le kullanabilirsiniz.

Elimizdeki Galaxy Tab S3, SIM kart girişi bulundurmuyor. Yani bu cihazla mobil interneti kullanamayacaksınız. Oysa Wi-Fi ağlarına bağlanabilirsiniz. sırası gelmişken yeri gelmişken söyleyelim, cihazda herhangi bir NFC bağlantısı da yer almıyor.

Galaxy Tab S3’ün sağ kenarında güç ve ses butonlarını görüyoruz. Onun aşağıda yer alan çekmece ise, microSD kart için. Tablete, 256 GB’a dek microSD kartlarınızı takabiliyorsunuz.

Son olarak tabletin daha alçak kenarında bir USB-C portu bulunduğunu söyleyelim ve şimdi tabletin S-Pen ile klavye eklentisinden bahsedelim.

S Pen ve klavye

S Pen ve klavye

Galaxy Tab S3, kutu içeriğinde S Pen’i getiriyor. Bu Nedenle tableti çizim yeteneği ile de kullanabiliyorsunuz veya normal tablet dilekçe alışkanlıklarınızı S Pen ile geliştirebiliyorsunuz. 9.4 mm’lik kalınlıktaki S Pen, zahmetsizce kavranabiliyor. Kalemin ucu ise, 0.7 mm kalınlığında.

Kalemin anında yanına Air Command menüsünü ortaya çıkartmak için tıklanabilir bir düğme şüphesiz mevcut. Bu tuşa bastığınızda ortaya çıkan menüde, Not yarat, Tüm notları gör, Akıllı tercih, Ekrana yaz, Çevir ve Gösterme gibi çok sayıda seçenek yer alıyor. Bunların dışında ekran kapalıyken de kesinlikle ekrana notlar alabiliyorsunuz. Bu seçenekler Samsung’un Note ailesinde de karşımıza çıkıyor hatırlarsanız.

Galaxy Tab S3’ü ayrıca bir klavye setiyle birlikte dizüstü bilgisayar formunda da kullanabiliyorsunuz. Ancak klavye aksesuarını keza satın almanız gerekiyor, kutu içeriğinde mevcut değil. Bunun için ödemeniz gereken aidat ise, 130 Dolar civarı. Bu da muhakkak tableti alacaklara ek maliyet getiriyor. Keza tekrar kılıf için de 60 Dolar ödemeniz lüzum.

Ekran ve işletim sistemi

Ekran ve işletim sistemi

Galaxy Tab S3, 9.7 inç boyutunda bir ekranın sahibi. Bu ekranıyla 2048×1536 piksel çözünürlüğünde gösterme üreten tablet, Yüksek Devingen Aralık olarak da tanıdık HDR desteği getiriyor. Tabletin ekranının gövdeye oranı, yüzde 72.7 seviyesinde. Yeniden piksel yoğunluğu ise 264 ppi seviyesinde.

Galaxy Tab S3, bu değerlerle beraber Apple iPad Pro 9.7 ile aynı benzer tabloyu karşımıza koyuyor. Hatta ekran- karoser oranı yüzde 1.1 oranında daha iyi. Yeniden öteki Samsung cihazlarından da tanıdık olduğumuz gibi Super AMOLED panelin sahibi olan tablet, bu ekranında bize Android 7.0 işletim sistemini sunuyor.

İşletim sisteminde TouchWiz arayüzünü görüyoruz, ancak bu arayüz son 2 yıldır oldukça geliştirildi. Şu lahza eskisinden fazla daha iyi halde bir dilekçe sunuyor. Ayrılmış ekran uygulaması bu tablette de yer alıyor; yani 2 dilekçe ya da sayfayı aynı anda ekranda alt yanlamasına yerleştirebiliyorsunuz. Bunun için tatbik penceresi tuşuna bastıktan sonra, ast yandan yerini belirlemek istediğiniz uygulamaların menü çubuğundaki pencere simgesine tıklamanız tatmin edici.

Teknik kadro ve performans

Teknik kadro ve performans

Galaxy Tab S3, performans olarak amiral gemisi akıllı telefonlarla yarışacak düzeyde bir tablet. Zira Snapdragon 820 işlemciden şiddet alan tablet, 2.15 ve ve 1.6 GHz 4 Kyro çekirdeğinden güç alıyor. Adreno 530 grafik işlemcisiyle, dinç oyunlar için de tatmin edici olan Tab S3, 4 GB RAM ve 32 GB depolama alanıyla beraber geliyor.

Snapdragon 820 ve Vulkan API’si ile bu tablet, şu lahza amiral seviyesindeki zeki telefonlarla beraber, son 1 yılın yoğun oynanan grafik zengini oyunları rahatlıkla çalıştırabiliyor, fazla sayıda uygulamayı benzer anda çalıştırmanıza izin veriyor. Peki, sentetik testlerde nasıl bir grafik çıkıyor karşımıza?

Galaxy Tab S3, GeekBench 4‘te 3812 puan topluyor. Bu puanla 4762 puan bölge Apple iPad Pro 9.7’nin bir arz arkasından kalan Tab S3, Google Pixel C’yi ise farkla geçiyor. 3D Mark Benchmark‘ta ise 22753 puan bölge Tab S3, bu testte de iPad Pro’yu geriden takip ediyor.

Her iki tablet aralarında sentetik deneme sonucunda ayrım olabilir elbette, fakat ikisi de üst seviye modelle olduklarından aradaki puan farklarının performans sonuçlarına gözle görülür bir etkisi olmadığını da söylemek lüzumlu. Ha, bu deneme sonuçları itibariyle Apple iPad Pro 9.7 daha iyi duruyor, o bambaşka.

Performans adımını geçmeden, Galaxy Tab S3’ün görüntü ve ses noktalarına da bir ekleme yapalım. Tablet, aslında fazlasıyla içten renk üretiyor ve aydınlık bir ekrana sahip. Rakamsal olarak verecek olursak, 441 nit parlaklık sunan ekran, bu noktada 432 nit’lik iPad Pro’yu geride bırakıyor. öte yandan tabletin renk gamutu, tekrar iPad Pro 9.7’den daha geniş.

Bu notlar doğrultusunda söyleyebiliriz ki, ister oyun oynayın ister aleyhinde çalışın veya isterseniz film izleyin. Bu 3 adımdan da keyif alacaksınız. Hem buna AKG destekli hoparlörleri de ek ettiğimizde, ses ve müzikal anlamda keyif alacağınızı da söyleyebiliriz. Hoparlörlerin 4 kenarlı olması, sesin sizi çevrelemesini sağlıyor. Hem tableti çevirirseniz, ses yönleri de değişiyor.

Pil ömrü

Pil ömrü

Gelelim Tab S3’ün pil ömrüne. Tab S3’te 6000 mAh kapasitesinde bir batarya yer alıyor. iPad Pro 9.7’de bu alan 7300 mAh, Google Pixel C’de ise 9240 mAh. Peki, bu kapasiteleri yarıştırdığımızda ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor?

Ilk Kez Tab S3’e uyguladığımız 90 dakikalık Full HD video testimizde, tam parlaklıkta yüzde 13 seviyesinde batarya tüketen Tab S3’ün, bu zaman sonunda geriye doğru yüzde 87’lik bir dilim bıraktığını söyleyelim.

Samsung’un video konusundaki iddiası, Tab S3’ün 12 saate kadar video oynatabileceği yönünde. Aldığımız sonuca göre 30 dakikalık bir farkla, bu zaman yaklaşık olarak destekleniyor. Ekran parlaklığını azıcık kısarak, bu süreye rahatça erişebilirsiniz.

Tab S3’ten sürekli web dolaşımında aldığımız netice ise 8 saat 51 dakika oluyor. Bunu iPad Pro 9.7 ve Pixel C ile kıyaslarsak, rakipler burada batarya kapasitelerinin daha geniş olması sebebiyle farkını koyuyor kuşkusuz. Benzer testte iPad Pro 9.7, 11 saat civarında bir performans alırken, Pixel C ise 11 saat 23 dakikayı görebiliyor.

Pil konusunu kapatmada evvel söyleyebiliriz ancak, Tab S3, pil performansıyla iyi iş çıkartıyor.

Kamera

Kamera

Hemen gelelim kameraya.

Tablet kullanırken fotoğraf ya da video çekme ihtiyacınız olursa bunun iyi şekilde karşılanabilmesi iyi, fakat zaten tabletiniz yanınızda olsa bile muhtemelen bu işi telefonunuz ile halledeceksiniz. O nedenle tablet alımında kamera kullanımı elzem noktalardan biri olmuyor. Buna rağmen Tab S3, iyi bir kameraya sahip. Zira Jest kontrolü ve 4K video kaydı ile bitmiş bir arkadaki kamerayı bizlere sunuyor.

Teknik olarak baktığımızda, 13 MP boyutunda arkadaki lens sunan Tab S3, f/.19 diyafram açıklığı ve 27 mm odak uzaklığına ilave olarak otofokus, HDR, panorama ve LED flaş gibi özellikleri arkadaki kamerasıyla bizlere sağlıyor. 2160p’de 30 kare video kaydı da yapabilen arkadaki kameraya, 5 MP‘lik ve f/2.2 diyaframlı bir ön kamera da eşlik ediyor. Ön kamerayla da yine 1080p video kaydı yapılabildiğini belirtelim.

Samsung Galaxy Tab S3 Teknik ÖzellikleriÜrün Modeli Samsung Galaxy Tab S3Ürün Türü Tablet PCCHIP Online Notu 84Üretici SamsungFirma Samsung     (212) 288 56 38İşletim Sistemi Android 7.0İşlemci Qualcomm Snapdragon 820İşlemci Hızı 2.15 GHzÇekirdek (CPU) 4Ekran Teknolojisi Super AMOLEDEkran Boyutu 9.7 inçEkran Çözünürlüğü 1536 × 2048 pxGrafik İşlemci Adreno 530Bellek (RAM) 4 GBDahili Depolama 32 GBArttırılabilir Depolama 256 GBÖn Kamera 5.0 MPArka Kamera 13 MPWi-Fi VarNFC Yok3G YokGPS VarLTE (4G) YokBluetooth VarMicroSD VarHDMI YokUSB VarPil Kapasitesi 6000 mAHBoyutlar 169 × 237 × 6 mmAğırlık 429 gr.Satın Al

Alternatifleri

Samsung Galaxy Tab S3’e alternatif olarak iOS tarafında Apple iPad Pro 32GB modelini de rahatlıkla tercih edebilirsiniz.  Ya Da dileyenler Android alanında Google Pixel C’yi de değerlendirebilirler.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ