Son Dakika Haberleri

Sarı Yelekliler Fransa Ekonomisine Darbe Vurdu

Fransa ekonomi bakanı sarı yeleklilerin Fransız ekonomisine çok büyük darbe vurduğunu söyledi. Fransa ekonomi bakanı Bruno Le Maire “Sarı Yeleklilerin eylemlerinin ülkeyi ekonomik olarak kayıtlara sürüklediğini ve olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Ayrıca 2018’in son çeyreği ile 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 0,2 puan düşüşler yaşandığını söyledi.

Fransız Ekonomi Bakanı Le Maire “sarı yeleklilerin eylemlerinin ülke ekonomisine çok ciddi zararlar verdiğini yaşanan olayları ülke genelinde çok büyük sorunlara neden olduğunu ve ülke ekonomisinin büyümesine çok büyük zararlar verdiğini söyledi. Ülke ekonomisine yüzde 0,2 puanla negatif etki ettiğini söyleyen Le Maire bu eylemler aynı zamanda ülkemizi çıkmaza sürükledi açıklamalarında bulundu.”

70 Bin İnsan İşsiz Kaldı

Uluslararası Para Fonu geçen ay bir rapor yayınladı. Sarı yeleklilerin yapmış olduğu gösterilerde Fransa‘nın büyüme tahmini 2019 yılı için yüzde 1,5’a kadar çekilmişti. Ayrıca akaryakıt zamları ve kötü ekonomik koşullar sarı yeleklilerin ortaya çıkmasından itibaren başladı. Konuyla alakalı Başbakan Macron yönetimi de bunu doğruladı.

Yapılan gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybederken toplamda 2 binden fazla insan da yaralandı. 8500 kişinin gözaltına alındığı eylemlerde 2 bine yakın insan hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca yaşanan bu eylemlerden dolayı toplamda 70 binden fazla insan işsiz kaldı devlete ise toplam maliyeti 38 milyon avro oldu.

About Yazar

Avatar

Check Also

Who's up for the challenge?
I got home from the gym today, then waited 60 minute...

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 minute…

Who’s up for the challenge? I got home from the gym today, then waited 60 …