Sony FDR-X3000R Action Cam Video İnceleme

  • 09 Ekim 2017
  • 55 kez görüntülendi.
  • Su geçirmez muhafaza dahil
  • Görünüm sabitleme tekniği etkileyici
  • Uzakta izleme
  • Yakın çekimler için kullanışlı 3x dijital zum
  • Geniş aksesuar seçeneği
  • Kısa pil ömrü
  • Fiyat
Özetle

Sony FDR-X3000R, kompakt boyutlarda, başarılı 4K çekim yeteneği karşılayan ve bunu zengin aksesuar seçeneği ile birleştirerek kullanıcılara sunan bir aksiyon kamerası olarak üstüne düşen işi gayet hoş şekilde yerine getiriyor. Aksesuarlardan ikisini kutuda getirmesi de manâlı fayda. Kamerayı telefonunuzdan kontrol edebileceğiniz PlayMemories uygulaması da oldukça güzel. Hem Action Cam Movie Creator üzerinden videolarınızı derlerken, videoya GPS verilerinizi de ekleyebiliyorsunuz. Bu anlamda kameranın seçenekleri oldukça geniş.

Sony FDR-X3000R’nin fiyatı ise 1915 TL dolaylarında. Ucuz olmadığı kesin, özellikle aleyhinde GoPro Hero5 Black varken fiyatı biraz daha aşağı çekilebilir diye düşünüyoruz.

Kimler Almalı

Geniş seçenekler sunan ve 4K kayıt yapan bir aksiyon kamera arayanlar, Sony FDR-X3000R modelini seçim edebilirler.

Yaz geçmiş olabilir lakin Sony’nin FDR-X3000R aksiyon kamerası kışa da hazır! Peki, neler sunuyor?

Bundan Böyle bütün aksiyon kameralarında 30 FPS’de 4K çözünürlük görebiliyoruz. Bunlardan biri de elimizdeki Sony FDR-X3000R aksiyon kamerası oluyor. Ancak listede GoPro Hero5 Black de bulunuyor. Sony’nin bu modelde iddiası ise, tüm çözünürlüklerde ve tescil modlarında çalışan Optical SteadyShot görünüm sabitleme yöntemi.

Zeiss Tessar geniş açılı lens ve Sony’nin A7 kameralarında da bulunan BIONZ X işlemci ile birleşen X3000R, geniş aksesuar seçeneği ile de göz dolduruyor. İster sualtında, ister su üstünde her değişiklik senaryoda kullanabileceğiniz bu aksesuarlarla uygulama alanını zenginleştiren X3000R, kutu içeriğinde bunlardan kayda değer olan ikisini sunmasıyla da fayda sağlıyor.

Kutu içeriğinde sualtı çekimler için muhafaza kabını sunan Sony, ayrıca video kaydını canlı izlemeniz için bir uzaktan kumanda da veriyor. Bunu bir saat gibi kolunuza takabiliyor ve çektiğiniz görüntüleri anlık izleyebiliyor ve kamerayı yönetebiliyorsunuz. Şüphesiz bunun yerine akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz PlayMemories uygulamasını da seçebilirsiniz.

Tasarım

Tasarım

Boyutlarıyla oldukça kompakt olan X3000R, sadece 114 gram ağırlığında olmasıyla da avantajlı. Hemencecik üst kısımda tescil ve zorlama tuşunu görüyorsunuz. Arka yüzdeki kilidi açarak sol tarafta bir kapak aşağıda saklanan NP-BX1 bataryayı çıkartmanız muhtemel. Yine arka sağ taraftaki kapak aşağı da HDMI çıkışı, Multi microUSB yuvası ve mikrofon girişini bulabiliyorsunuz.

X3000R’ın sağ tarafında ise minik bir ekran, mönü tuşu ve komut tuşları bulunuyor. Burada bulunan N işareti ise, kameranın NFC destekli olduğunu bizlere gösteriyor. Yani bu kamerayı NFC destekli telefonunuza yaklaştırdığınızda, anında bağlayabiliyorsunuz.

X3000R ile tescil yapmanız için bir microSD karta ihtiyacınız var. Bu giriş de kameranın alt kısmındaki kapak aşağıda yer alıyor.

X3000R ile beraber gelen Live View ekran ile kamera ile yaptığınız çekimleri hemen olan olarak izleyebiliyorsunuz demiştik. Kutu içeriğinde bir saat kayışı aparatı ile birlikte gelen bu ekran, dilerseniz Sony’nin ayrı aksesuarları ile de kullanılabiliyor.

Kutudan meydana çıkan bir öteki aksesuar olan muhafaza ise, 60 metreye dek dalış yapmanıza olanak tanıyor.

Performans

Performans

X3000R ile Full HD’de 60 kare, 4K’da ise 30 kare kayıt yapabiliyorsunuz. Ayarlarda ayrı modlar mevcut. Bunlardan 120 kare ağır çekim, timelapse, hızlı çekim, sualtı veya bayağı kayıt gibi seçenekleri belirleyebiliyor, dijital zumu açıp kapatabiliyorsunuz. Kameranın batarya ömrüne de değinecek olursak, 4K kalitede 40 dakika değin kayıot yapabildiğini söyleyebiliriz. Eğer Full HD kayıt yapacaksanız, bunun da 125 – 135 dakika civarında sürdüğünü söyleyelim. Yani özetle batarya ömrü için nispeten kısa diyebiliriz. Natürel ancak bu senaryoda Wi-Fi üzerinden canlı akıntı yapıldığını da spesifize etmek lüzum.

FDR-X3000R’nın çekim kalitesi için 4K canavarı diyebiliriz. 4K’da yaptığımız video çekimlerinde renklerin canlılığı ve keskinliği kendini belirlenmiş ediyor. 3x zum yeteneği ise tekrar gayet başarılı. öte taraftan manzara sabitleme tekniğinin de altını çizmek lüzumlu. Çekim esnasında hareketleri yumuşak kılan bu nitelik ile bozulmalar minimumda tutuluyor.

Full HD 60 FPS çekimde de yine tatmin edici tescil yapan kamera, 60 kare sürat ve manzara sabitleme özelliği birleştiğinde son derece yumuşak çekim yapmasıyla da beğenimizi kazandı. Fakat kameranın düşük ışık koşullarında grenler ürettiğini de bildirmek lazım.

sırası gelmişken X3000R ile timelapse videolar da kaydedebiliyorsunuz. Biz de buna istinaden yaklaşık 150 dakikalık bir timelapse videosu kaydettik.

Sony FDR-X3000R ile yaptığımız çekimleri, hemencecik yukarıdaki videomuzu izleyerek görebilirsiniz.

Sony FDR-X3000R Action Cam Teknik ÖzellikleriÜrün Modeli Sony FDR-X3000R Action CamÜrün Türü Aksiyon KamerasıCHIP Online Notu 81Üretici SonyFirma Sony Eurasia     (216) 633 98 00Teknik DetaylarSensör 1/2,5 tipi (7,20 mm) Exmor R CMOSEfektif Piksel Yaklaşık 8.2 megapikselObjektif ZEISS TessarDiyafram Açıklığı f/2.8Odak Uzaklığı f= 17 mm (GENİŞ), f= 23 mm (ORTA), f= 32 mm (DAR)Görüntü Sabitleme SteadyShotDeklanşör Hızı 1/30 – 1/10.000 (30 fpsGörüntü İşlemcisi BIONZ XBağlantılar Bellek kartı yuvası, Mikro HDMI çıkışı, Stereo ufak jak, Çoklu/mikro USB terminaliBoyutlar 29.4 x 47 x 83 mmAğırlık 114 gramSatın Al

Alternatifleri

Sony FDR-X3000R’ye alternatif olarak Gopro Hero 5 Black aksiyon kamerası da değerlendirilebilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ